Súlyos gazdasági következményei lesznek a sárgamellényesek tüntetéseinek – jelentette be a francia pénzügyminiszter. A demonstrálók vandalizmusa elleni védekezésül Párizsban sokan bedeszkázták üzleteik kirakatát és bezártak a hétvégére. Az adventi időszakban megszokott nagyobb forgalom viszont így elmaradt. A pénzügyminiszter szerint mindez a gazdasági növekedési adaton is meglátszik majd az év végén.
„Úgy gondolom, ez nagyon rossz hír a francia gazdaságnak, rossz hír a boltok tulajdonosainak, a kis- és középvállalkozásoknak, és rossz hír a kézműveseknek is, mindazoknak, akik azzal számoltak, hogy az év végi eladások majd növelik a jövedelmüket és akár jobb fizetést is tudnak majd biztosítani az alkalmazottaknak. Ez lehetetlenné vált. Így tehát, ez nem jó hír a francia gazdaságnak sem, ami még egy ok arra, hogy véget vessünk ennek az egésznek amilyen gyorsan csak lehet” – fejtette ki Bruno Le Maire.
Az üzemanyagárak emelése ellen indult tiltakozások mostanra már kiterjednek az adó- és szociálpolitikára is és az emberek a bérek emelését, illetve a francia elnök lemondását is követelik.
Emmanuel Macron várhatóan jövő hét elején szólal fel a követelésekre reagálva. Jean-Yves Le Drian, francia külügyminiszter optimistán nyilatkozott az elnök tervezett beszédjével kapcsolatban, szerinte az új bejelentések megfékezhetik a tiltakozásokat.
„Az elnök beszélni fog, és véget vethetünk a zavargások időszakának. Nem tudjuk még mikor fog felszólalni, de talán a hét elején. Úgy gondolom, a gondolatai elég hatásosak lesznek ahhoz, hogy szétoszlassák a bajkeverőket. Bárhogyan is lesz, én személyesen nagyon remélem, hogy egy párbeszéd fog kezdődni” – mondta Le Drian.
Szombaton ugyan kevesebben vonultak az utcákra, mint az elmúlt hetekben, a pusztítás ugyanakkor nagyobb volt, a párizsi polgármester-helyettes szerint azért, mert a tüntetők most jobban szétszóródtak.
Bordeaux-ban egy számítástechnikai boltot fosztogattak a sárgamellényesek. Hasonló esetek Párizsban is előfordultak.
„Úgy gondolom, hogy gyalázatos ez az egész, főleg az üzletek tulajdonosainak, hiszen ők fizetik meg az árát. Megértem, hogy a sárgamellényesek dühösek. Ez tiszteletre méltó. Sajnos azonban a tetteik nem mondhatók felelősségteljesnek, tekintettel a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetre. Nagyobb vásárlóerőt akarnak, de a bolttulajdonosok ezzel csak elvesztik azt” – mondta egy párizsi lakos.
Többen népszavazást sürgetnek a jelenlegi politikai osztály eltávolítása érdekében.
„Ezt az egészet egy referendum állíthatná meg, egy népszavazás Macron úr lemondásáról, és az alkotmány újraírásáról. Az nagyszerű lenne, azután kell a nagy kérdésekről beszélni, amelyek nemcsak Franciaország, hanem a világ többi részének is fontos” – mondta egy tüntető.
A francia igazságügyi miniszter arról számolt be, hogy mintegy ezer embert tartóztattak le.
„Szombaton a párizsi ügyészség körülbelül ezer letartóztatási esettel foglalkozott, köztük 900 felnőtt és 100 kiskorú is volt. Mialatt beszélek, körülbelül 400 esetet vizsgálunk” – mondta Nicole Belloubet.
Közvélemény-kutatások szerint Emannuel Macron népszerűsége ugyan esett a tüntetés kezdete óta, de negyedével csökkent a sárga mellényes mozgalom támogatottsága is a lakosság körében.