Szalay-Bobrovniczky Vince úgy fogalmazott: a kommunista diktatúra a magyar és az európai történelem szégyenletes eseménye volt, amelynek "tombolását és rombolását" sok százezer magyar sínylette meg.
Kiemelte: fontos, hogy az emlékezetpolitikában még nagyobb figyelmet fordítsanak a kommunizmus áldozataira. "Ez egy olyan diktatúra, ami 1990-ig velünk volt, tehát egy friss élmény, 35 éve ért véget" – magyarázta, majd megköszönte a kiállítás ötletét a szervező Gulag Alapítványnak.
Szalay-Bobrovniczky Vince hozzátette: fontos emlékezni más diktatúrák áldozataira is, de a kommunista diktatúra az a negatív élmény, "ami mindannyiunk számára a legközelebbi".
Emlékeztetett: a magyar alkotmány kimondja, hogy Magyarország 1990-ben tudott független, szabad országgá válni. "1990 óta szabad országban élhetünk, szabadságunkat minden nap megélhetjük" – tette hozzá, megjegyezve: fontos, hogy az áldozatokról megemlékező kiállítást minél többen lássák.
A helyettes államtitkár örömét fejezte ki, amiért ilyen nehéz gazdasági helyzetben is tudtak forrást találni arra, hogy állami szinten is megemlékezzenek a kommunizmus áldozatairól. Ezeket a forrásokat a kormány biztosítja, de az Országgyűléshez tartozó szervnél, a Nemzeti Emlékezet Bizottságánál (NEB) helyezték el – mondta.
"Szeretném jelezni, hogy minden alapítvány, egyesület számára nyitva áll az ajtónk, ha olyan ötlettel keresnek meg minket, ami a rendelkezésre álló büdzséből finanszírozható, és ehhez a témához kapcsolódik" – tette hozzá.
Forrás: MTI
Fotó: MTI