Újra bezártak az élénk éjszakai életéről híres Itevon városnegyed szórakozóhelyei, miután május első napjaiban egy koronavírussal fertőzött 29 éves férfi több bárba is ellátogatott. Azóta már több mint 90-re nőtt azoknak a száma, akik feltételezhetően a bulizó fiataltól kapták el a betegséget, összesen azonban mintegy 5 ezer ember látogatott el az érintett klubokba aznap este. Dél-Koreában május 20-án indultak volna újra a középiskolák, a korlátozások fokozatos enyhítésének részeként. A kormány döntése alapján most legalább egy héttel elhalasztják az újranyitást, sokan ugyanis attól félnek, hogy ismét berobban a járvány.
Világszerte számos országban ugyancsak megkezdték a járvány miatt hozott korlátozó intézkedések feloldását.
Az ausztrál kormány három lépésben oldja fel a válságintézkedéseket, terv szerint júliusra közel egy millió ember visszatérhet munkájába.
A vírus által legsúlyosabban érintett amerikai állam, New York kormányzója bejelentette, hogy május 15-e után fokozatosan, régiónként kezdik meg a korlátozások enyhítését, ami egyes vállalatok újraindításával, és különböző szabadtéri tevékenységek engedélyezésével fog kezdődni.
Az Egyesült Államok és Spanyolország után Oroszország került a harmadik helyre a fertőzések számát tekintve, Vlagyimir Putyin elnök ennek ellenére feloldotta a március vége óta bevezetett országos kényszerszabadságot, és a járvány miatt hozott további intézkedéseket is fokozatosan enyhítik az országban.
WHO: A nyájimmunitás veszélyes elképzelés
Az Egészségügyi Világszervezet arra figyelmeztetett, csak rendkívüli éberségre mellett lehet elkezdeni a feloldásokat. Különben könnyen a fertőzés újabb hulláma indulhat meg.
„Az életek és a megélhetés megvédéséhez kulcsfontosságú, hogy lassan és fokozatosan oldjuk fel a korlátozásokat. A gazdaság újraindítása mellett éber szemmel kell figyelni a vírust, és elő kell készíteni olyan intézkedéseket, amiket gyorsan be lehet vezetni, ha a fertőzések száma ismét növekedne”
– mondta a Világszervezet főigazgatója
A WHO hétfőn arra is felhívta a figyelmet, hogy az úgynevezett nyájimmunitás veszélyes elképzelés, és igen súlyos számadatokhoz vezethet. Az szervezet ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott, az embereket nem lehet nyájnak tekinteni.
Az új típusú koronavírus-járvány fertőzöttjeinek száma világszerte már meghaladta a 4 milliót, közel 300 ember halálát követelve.
Hír TV