„Ideje volt már a magyar gazdaság szempontjából fontos lépéseket figyelembe venni és elfogadni a piacért ékítéletét” – így reagált Varga Mihály a S&P bejelentésére, amellyel javította Magyarország adósbesorolását.
„A hitelminősítők is elismerik, hogy transzparensek és megbízhatóak a gazdasági mutatóink, visszaigazolták azt, amit a piac jóval korábban megtett, hiszen az elmúlt években többször elmondtuk, hogy a piaci árazás alapján Magyarországnak legalább két fokozattal előrébb kellene tartania a hitelminősítői besorolásokban. Most egy apró lépés megtörtént, örüljünk ennek” – mondta a gazdasági miniszter.
Varga Mihály szerint a mostani döntés elismeri egyrészt azt, hogy a magyar gazdasági növekedés tartós, másrészt azt, hogy az ország külső sérülékenysége csökkent és nőttek a keresetek is.
„A gazdaság növekedés együtt járt reálkeresetek növekedésével. A 2018-as végleges számok még nincsenek meg, de 11,5 százalékos mértékben növekedtek a bruttó kerestek Magyarországon. Ami azt jelenti, hogy 2016, 2017 után lendületesen tudtak nőni a bérek” – tette hozzá a miniszter.
A Hír TV által megkérdezett elemző szerint több ágazat is nagymértékben hozzájárult a mostani felminősítéshez.
„A hitelminősítő kiemelte, hogy a gazdaság növekedését alátámasztja a magas megtakarítási ráta a lakosság belső fogyasztása az egyik legnagyobb hajtóerő, és a reálbérek emelkedése mellett a szolgáltatóipar és az autóipar exportjának bővülése is segíti a növekedést” – fejtette ki Varga Zoltán, az Equilior Befektetési Zrt. senior elemzője.
A Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője szerint a gazdaság stabilitása újabb lehetőséget kínál a magyar kormány számára az államadósság mértékének csökkentésére.
„Az egyik a nagyon erőteljes gazdasági növekedés – a héten jött ki a 4,8 százalékos éves adat – a másik pedig az államadósság, a külső adósság csökkenése. A GDP-arányos államadósság most már tartósan csökken és a mennyiségi változás mellett egy minőségi változás is van. Csökken a devizaarány és egyre inkább a háztartások finanszírozzák az államadósságot – ez egy stabilabb finanszírozást jelent. Hosszabb távon ezeket a folyamatokat kell folytatni, van még hova csökkenteni az államadósságot, ha csökken a költségvetés, akkor többlet tud kialakulni, ez segítheti elő a következő felminősítést” – magyarázta Regős Gábor.
A kormány közben már azon a gazdaságvédelmi akcióterven dolgozik amivel kezelni tudják, az európai lassuló gazdaság kedvezőtlen folyamatait.
A felminősítés hátteréről ITT olvashat részletesebben.