Olaszország a nyolcadik legfertőzöttebb állam a világon. Nem is csoda, ha a kormány karácsonykor és újév első napján is korlátozza a települések közötti mozgást, hogy megakadályozza a fertőzés terjedését. Az ünnepekre tervezett járványintézkedések december 4-én léptek életbe.
Az országban október eleje óta fokozatosan vezették be a korlátozásokat, majd november első hetétől vörös, narancssárga és sárga színű sávok szerint osztályozták a régiókat a járvány erőssége alapján. Az ünnepekre sem oldják fel az este 10 órától érvényes kijárási tilalmat, ami megnehezítheti a karácsonyi vallási szertartások megtartását.
A témát Jánosi Dalmával, a Hír TV római tudósítójával járta körbe alaposan Gantner Barnabás műsorvezető.
A tudósító elmondta, hogy valóban nehéz hónapokat tudhatnak maguk mögött az olaszok, főként azokban a tartományokban, amelyekben szigorú lezárásokat vezettek be. Jánosi Dalma elmondta, hogy míg tavasszal drasztikus mód az egész országot lezárták, addig a második hullámban a Conte-kormány ügyelt arra, hogy ne az egész országot kényszerítse karanténba, és a szigorításokat is fokról fokra hajtották végre. De még ezeket is nehezen fogadta a lakosság,
heves tiltakozások voltak a nagyobb városokban, így Milánóban, Torinóban, Nápolyban vagy Rómában. Az erőszakos megmozdulásokkor boltokat tettek tönkre és autókat gyújtottak fel
– hangzott el.
A műsorban azzal is foglalkoztak, hogy
térdre kényszerült az olasz kereskedelem, mert a kormány helytelenül kezelte a járvány második hullámát. Az egészségügyi vészhelyzet gazdasági tragédiába csapott át.
Jánosi Dalma beszámolt arról, hogy az a szomorú jövőkép, amit még márciusban és áprilisban lefestettek arról, hogy a vírus milyen súlyos csapásokat okozhat a gazdaságnak, most valóra vált. Ennek a jelei Rómában is tapasztalhatók többek között, hiszen a belváros egyre több üzletére kerül ki a "bezárt" tábla. Azok a boltok pedig, amelyek nyitva vannak még komoly leárazásokat hirdetnek. S ezek sokat mondóak főleg így a karácsonyi időszakban - húzta alá a tudósító.
A bejelentkezésből kiderült, hogy eddig a "Nem fizetünk adót!"-mozgalomhoz mintegy 50 ezer dühös kiskereskedő csatlakozott.
A kereskedők felháborodása teljesen érthető, hiszen már elfogytak a tartalékaik is, így bevétel híján nem tudják fizeti a magas adókat és illetékeket. Nagyon sok vállalkozó már nemhogy a dolgozóit, de sokszor még az üzletének a villanyszámláját sem tudja kifizetni. Az a segítség pedig, amit a Conte-kormány nyújt nekik, csak a nagyon kicsi töredéke annak, amire szükségük lenne az "életben maradáshoz"
- mutatott rá Jánosi Dalma.
Teljes adás:
Hír TV