Annalena Baerbock német külügyminiszter az Európa Tanács parlamenti közgyűlésén kulcsfontosságúnak nevezte, hogy közösen cselekedjünk, és ne egymást hibáztassuk Európában, mert nem egymással, hanem Oroszországgal állunk háborúban
.
Schmidt Mária emlékéztetett,
Németország a XX. században kétszer háborúzott Ororszország ellen, nem sok sikerrel és ezekbe a háborúkban egész Európát és a világot is belerántották. Jó lenne, ha ez harmadszor nem történne meg.
A történész rámutatott,
a német alkotmány tiltja azt, hogy Németország háborúzzon, hogy bármilyen fegyveres cselekményekhez fegyveres hozzájárulást adjon. Hogy van ez a jogállami Németországban? A külügyminiszternek joga van csak úgy bejelenteni, hogy háborúban állnak egy másik országgal?
- tette fel a kérdést.
Elmondta, korábban azért mondta, hogy Némeország nem létezik
, mert - emelte ki -
lehet, hogy még ott van, lehet, hogy még van gazdasági ereje, kormánya. De, milyen szuverén döntése van egy német kancellárnak, amikor azt mondja, ha a többiek is szállítanak, akkor mi is szállítunk (...) továbbra is fenntartom azt, hogy sem szellemi, sem erkölcsi értelemben, sem pedig a szuverenitás értelmében nem látni, hogy létezne Németország.
Schmidt Mária szerint Németország még azt sem értette meg, hogy Amerika számára nem Berlin az elsődleges szövetséges, hanem Varsó, Kijev és London.
Hozzátette:
a németek meggyengülése azonban megerősíti Lengyelországot, akik soha nem a barátjukként néztek a németekre.
Teljes adás: