Az Országos Epidemiológiai Központ Biztonsági Laboratóriumában vizsgálják azokat a mintákat, amelyek járványügyi szempontból veszélyes kórokozókat tartalmazhatnak. Akár az ebola vírusát is képesek kimutatni, mindössze hat óra alatt. „Egy rendkívül sérülékeny vírusról van szó, amely megfelelő higiéniás környezetben nem tud járványt okozni, tehát Magyarország e tekintetben teljes mértékben védett. Még akkor sem fog nekünk járványt okozni az ebola, amennyiben esetleg, bizonyos valószínűséggel bekövetkezne valahonnan egy behurcolás” – mondta Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos.
Az Európai Unió tagországaiban kiemelten kezelik a járvány elleni védekezést. Brüsszelben múlt héten tartottak megbeszélést az ebola terjedéséről, ahol kijelentették, a spanyol eseten kívül más tagországban nem bukkant fel a betegség. „Ez a bizottság megállapította azt, hogy Magyarország a legalacsonyabb rizikójú országok közé tartozik, tehát nem szükséges újabb, különlegesebb intézkedések megtétele. Az az intézkedési rend és az az együttműködési rend, ami itt kialakult, elégséges ahhoz, hogy megvédjük az ország állampolgárait” – hangsúlyozta Zombor Gábor egészségügyi államtitkár.
Az Egészségügyi Világszervezet magyarországi irodájának vezetője emlékeztetett, hogy az ebola csakis a testnedvekkel terjed, elsősorban azokban az országokban, ahol az alapvető higiéniai körülmények sem biztosítottak. „Jelenleg a legfrissebb jelentések szerint lassan tízezerhez közelít az ebolafertőzöttek száma, a legsúlyosabb Libériában a helyzet, azonban hozzá kell tennünk, hogy ugye mind a laboratóriumi kapacitások, mind a klinikai helyzet miatt ezek nem a valós adatok, ennél valószínűleg magasabb az esetek száma. Ha nem történik beavatkozás, akkor a becslések szerint hetente ötezerrel is nőhet az esetek száma” – közölte Pusztai Zsófia.