2025. 02. 13. Csütörtök Ella, Linda napja
Jelenleg a TV-ben:

Láncreakció

Következik:

Vezércikk 14:05

Belföld

Nagy-Vargha Zsófia: idén is díjazzák a tehetséggondozókat

A Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért díjra március 7-ig várják a jelöléseket - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára csütörtökön.

  • Nagy-Vargha Zsófia: idén is díjazzák a tehetséggondozókat

Nagy-Vargha Zsófia elmondta, hogy a pályázatot 2013-ban hirdették meg először a Nemzeti Tehetség Programban. A célja az volt, hogy elismerjék azon tehetséggondozó szakemberek munkáját, akik sokat tesznek a fiatalokért.

Hozzátette: nemcsak tanárokat lehet jelölni, hanem minden, tehetséggondozással foglalkozó szakembert, például gyógypedagógust, felsőoktatásban dolgozó oktatót vagy akár szakképző intézményben dolgozó szakembert.

 

A jelöléshez két ember együttes ajánlása szükséges, gyakorlatilag egy laudáció, amelyben szerepel, hogy mivel foglalkozott a jelölt az elmúlt években - közölte a helyettes államtitkár, megjegyezve: olyan emberek jelölhetők, akik már legalább öt éve tehetséggondozó munkát végeznek. Beletartozhat ebbe például akár egy gyerek mentorálása, sikeres versenyfelkészítés, tanácsadás, tehetséggondozó műhely működtetése, különböző programok szervezése - sorolta.

Nagy-Vargha Zsófia szólt arról, hogy az idén huszonöten kaphatják meg az elismerést, ami a korábbinál nagyobb egyösszegű, nyolcszázezer forintos díjjal jár. A Nemzeti Tehetség Központ pályázatértékelő bizottsága pontozza a beérkezett pályázatokat, majd ez alapján ítélik oda a díjakat - közölte, hozzátéve: sokkal több jelölés érkezik, mint ahányan részesülhetnek az elismerésben.

A helyettes államtitkár kiemelte: életműdíjat is átadnak minden évben, tavaly ennek az összege is emelkedett, már egymillió forint. Az életműdíjat hárman kapják meg azok közül, akik legalább húsz éve végeznek tehetséggondozó munkát. Hozzátette: Míg a korábban említett díj esetében egyének jelölhetnek, az életműdíjnál szervezeteket kérnek a jelölésre. Ide tartozik például az Oktatási Hivatal, a Klebelsberg Központ, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, a Nemzeti Tehetség Központ, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége és a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács is.

Ismertetése szerint májusban, gála keretében adják át ezeket a díjakat, és ugyanakkor önkormányzatokat is kitüntetnek. Egyre több önkormányzat pályázik a Tehetségbarát Önkormányzat díjra, közülük négyen kapják meg az elismerést az idén - fűzte hozzá. A győztes önkormányzatok kétmillió forintot és egy táblát kapnak, amit kirakhatnak az önkormányzat falára vagy bejáratához. Idén Tatán jelentették e pályázat meghirdetését - mondta, megjegyezve: a tatai önkormányzat 2019-ben kapta meg a Tehetségbarát Önkormányzat díjat.

Nagy-Vargha Zsófia újdonságként említette a Tehetségbarát Vállalat-díjat, amellyel olyan vállalatok munkáját ismerik el, akik "külön figyelnek a saját tehetségeikre vagy a szervezeten kívüli tehetségekre". Nagyon sok vállalat indít belső tehetséggondozó programot - mondta. Ez azt jelenti, hogy a saját alkalmazottai közül felkarol tehetséges fiatalokat és azon a pályán, azon a szakmán, amit a vállalat végez, segíti az előrébb jutását

 

- fogalmazott.

Emellett többen vállalnak vállalaton kívüli tehetséggondozást. Vannak olyan programok, például a Tanítsunk Magyarországért program, ahol vállalatokhoz csatlakoznak egyetemista diákok, akik mentorálnak hátrányos helyzetből kikerült vagy hátrányos helyzetű településeken élő fiatalokat. Hatalmas mértékben fejlődött az elmúlt években a duális képzés is - fűzte hozzá.

A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy vannak olyan nagy cégek - ismert például a MOL-Új Európa Alapítvány tevékenysége -, amelyek kifejezetten sok tehetségterületen indítanak különböző támogatásokat, ösztöndíjakkal segítik a tehetségeket.

Tájékoztatása szerint mindegyik pályázat esetében március 7-ig várják a jelöléseket.

A helyettes államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról is beszélt, hogy a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásának "egy nagyon erős lába" az szja egyszázalékos felajánlásaiból származó összeg, ami évről évre növekszik. Azt egészíti ki a kormány minden évben jelentős összeggel - tette hozzá.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!