A Kúria – a többi között – azt vizsgája majd, hogy a devizahiteles szerződések érvényesek-e, vagyis ütköznek-e jogszabályba. Ha érvénytelennek ítélik a devizaalapú kölcsönszerződéseket az indítvány szerint a testületnek arról is állást kell majd foglalnia, hogy ez milyen jogi következményekkel jár. A legmagasabb ítélkező testület az elmúlt hetekben beszerezte és elemezte az eddig jogerős ítéleteket.
A korábbi ellentétes döntések miatt már a miniszterelnök is kérte a Kúria állásfoglalását. A jogegységi indítványról december 16-án határoz az erre létrehozott tanács, a kormány ezután dönt majd az újabb deviza-mentőcsomagról.
Gulyás: A bankokat és a szocialista kormányt terheli a felelősség
A szocialisták legnagyobb öröksége a devizahitel-szerződések ügye – mondta Gulyás Gergely a napirend előtti beszédében. A kormánypárti országgyűlési képviselő szerint a felelősség nem az állampolgárokat, hanem a bankokat és az akkori kormányt terheli. Hozzátette, a kabinet elkötelezett a helyzet megoldására, ugyanakkor a Kúria döntésére várnak.
„Komoly felelősséget visel a magyar állam, az akkori magyar kormány és bankfelügyelet, mely eltűrte azt, hogy olyan helyzet álljon elő, amelyről nyilvánvaló volt, hogy ha az árfolyam megváltozik, a magyar gazdaságpolitika nem fogja tudni kezelni. A legnagyobb felelősség azoké a bankoké, amelyeknek évtizedes tapasztalataik voltak a hitelezésben, ennek ellenére nyakló nélkül tették lehetővé – nem megfelelő biztosíték adása mellett is – a hitel felvételét. Úgy gondoljuk, ezért fontos, hogy teljes körű megoldást tudjunk találni. Még mindig nagyon sok családot érint a kérdés, ezért a kormány elkötelezett atekintetben, hogy teljes körű megoldást találjon” – jelentette ki Gulyás Gergely.