Egy héttel ezelőtt foglalták el a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az intézmény épületét. A diákok az egyetem átalakítása ellen tiltakoznak és a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium távozását követelik. Vasárnapra a hallgatók újabb nagyszabású akciót hirdettek, élőláncot szerveztek az intézmény Szentkirályi utcai épületétől egészen az Országházig. A tüntetés előtt a Színművészeti távozó rektorhelyettese bejelentette: elhalasztják a tanévkezdést az egyetemen.
A demonstrálók nemsokkal délután három óra után elkezdték a stafétalánc felállítását, majd útjára indították az egyetem hallgatói által megfogalmazott chartát, amelyben a diákok azokat az elveket fektették, amelyek mentén el tudják képzelni az együttműködést. A tüntetők élőlánca több másik egyetemet is érintett.
A Hír TV nézőit a Parlamenttől Szűcs Dániel tudósította. A tudósításban 17 óra után elhangzott, hogy az élőláncnak a végét épp akkor formálták a tüntetők, illetve, akik kiállnak az Színház- és Filmművészeti Egyetem követelései mellett.
Szűcs Dániel elmondta, hogy az élőlánc több egyetemet is érintett, és a rakparton keresztül ért el végül az Országházig.
A tudósító felidézte Upor László , a lemondott rektor helyettesének bejelentését is, mely szerint elhalasztják a tanévkezdést. Majd hozzáfűzte, hogy egy hallgató is felszólalt ez ügyben, aki leszögezte, hogy a blokádot mindaddig fenntartják, amíg nem születik megegyezés a kuratórium és az egyetem vezetése között.
A tüntetők akkor még nem tudták, hogy a követeléseiket tartalmazó chartát kinek adják majd át a Parlamentnél - zárta a bejelentkezést Szűcs Dániel.
A kuratóriumot nem értesítették a tanév kezdetének elhalasztásáról
"A döntéssel nem értünk egyet, és arra kérjük rektorhelyettes urat, hogy indokolja a döntését és tájékoztasson minket annak jogi megalapozottságáról" - írta a kuratórium.
Emlékeztetnek arra, hogy az egyetemi oktatás megszervezése, lebonyolítása az SZFE vezetőinek feladata és felelőssége. "A vitáink nem írhatják felül az oktatás folyamatosságának elsőbbségét. Arra kérjük rektorhelyettes urat és vezetőtársait, hogy ne meneküljenek a felelősségük elől és biztosítsák az oktatást az egyetemen" - olvasható a közleményben.
"Ismételten, sokadszor megerősítjük, hogy az SZFE minden tanára folytathatja a munkáját, vezetheti az osztályát, a kuratórium semmilyen módon nem tud, nem akar és nem is fog beleszólni egyetlen oktató munkájának tartalmába sem. Arra kérjük az SZFE hallgatóit, hogy készüljenek az oktatás megkezdésére és - miközben a legmesszebbmenőkig tiszteletben tartjuk jogaikat a demonstrációra, a véleményük kinyilatkoztatására - vigyázzanak egymásra és tartsák be az egészségügyi szabályokat!"
- közölte a kuratórium.
Upor László rektorhelyettes az SZFE vasárnap délutáni demonstrációján közölte, hogy egy héttel elhalasztják a tanév megkezdését, a beiratkozás határidejét pedig szeptember 13-ig meghosszabbítják.
A kuratórium vasárnap este azzal egészítette ki korábbi közleményét, hogy a rektorhelyettes tanévkezdést elhalasztó döntése "a jelen helyzetben sajnos igazolja a fenntartó korábban kifejezett azon félelmeit, hogy az egyetem már lemondott, de szeptember végéig minden jogkört gyakorló vezetése nem tudja vagy nem kívánja az egyetemi oktatás rendben történő megszervezését és lebonyolítását, ami az egyetem vezetőinek alapvető feladata és felelőssége lenne".
A fenntartó határozott álláspontja, hogy
a vitákat a jogszerűség medrében kell tartani és az egyeztetéseknek már régóta helye lenne a tárgyalóasztalnál, ehhez azonban mindkét félnek el kell fogadnia a jogszabályi és alkotmányos kereteket.
Erre a kuratórium továbbra is nyitott, de ezek nem írhatják felül az oktatás folyamatosságának elsőbbségét és nem lehet az érdekérvényesítés eszközeivel az egyetem működését alapjaiban veszélyeztetni. Az erre irányuló törekvések és akciók ellentétesek a jogszabályokban és az egyetem alapdokumentumaiban meghatározott legitim célokkal és kötelességeinkkel - közölték.
A kuratórium hangsúlyozza, hogy minden ellentétes híreszteléssel szemben az SZFE alapdokumentumai nem változtatták meg az SZFE szervezetét, oktatási és képzési rendjét, az ehhez kapcsolódó felelősséget és jogköröket. Továbbá sem az alapító okirat, sem a szervezeti és működési szabályzat nem írta felül az Alaptörvényben és a jogszabályban meghatározott autonómiát, beleértve a szenátusi és fenntartói jogkörök jogszabályban garantált elhatárolását.
"A kinyilatkoztatásszerű vélemények és politikai szólamok helyett a közös munkának és párbeszédnek van helye. Továbbá az alapítvány szándéka egyértelmű: az egyetem minden tanára folytathatja a munkáját változatlan feltételekkel, vezetheti az osztályát, megtarthatja kurzusait és a kuratórium semmilyen módon nem tud, nem akar és nem is fog beleszólni egyetlen oktató munkájának tartalmába sem. Végezetül azt is világosan kell látni, hogy az alapítvány a jelenlegi vezetés legitimitását sosem kérdőjelezte meg és jogosan elvárja, hogy feladatait lássa el"
- közölte a kuratórium.
Kapcsolódó tartalom:
Gulyás: Mindenki eldönti, hogy részt kíván-e venni az oktatásban
Vidnyánszky Attila: A diákokat eszközként használják
Hír TV