Az olcsó dizájnerdrogok, mint a kristály, biofű, a hátrányosabb helyzetű csoportokban terjednek, ugyanis ezek egy adagja már 400-500 forintért elérhető, ezt az árat pedig szinte bárki meg tudja fizetni – nyilatkozta nemrégiben a Magyar Nemzetnek Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója. Azt is kiemelte, nemcsak a dizájnerdrogokkal, hanem az átlagos szerek fogyasztásának a növekedésével is gond van. A kábítószerek terjesztésének megakadályozása fontos témája volt Orbán Viktor szombati évértékelőjének.
A Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról című kutatás múlt év decemberében nyilvánosságra hozott adatai szerint nőtt a hazai drogfogyasztás 2019 és 2023 között. A kutatás vezetője a Népszavának arról beszélt,
- 7,9-ről 11,1 százalékra ugrott azok aránya, akik életükben fogyasztottak már valamilyen tiltott drogot.
- 2-ről 3 százalékra nőtt azok aránya, akik azt mondták, az elmúlt évben, azaz a közelmúltban fogyasztottak drogot.
Romlottak az úgynevezett aktuális fogyasztási adatok is: 1,2-ről 2 százalékra nőtt az azok aránya, akik arról számoltak be, hogy az elmúlt hónapban használtak valamilyen szert. Téglásy Kristóf arra hívta fel a figyelmet, hogy a marihuána esetében nagyon káros az a kommunikáció, amit a droglegalizációs lobbi folytat, és azt üzenik, a marihuána nem veszélyes, nem lehet rászokni. Ez nem igaz, hiszen a rendszeres marihuánahasználók 30 százaléka ugyanolyan drogfüggővé válik, mint bármilyen más kábítószerfüggő, tehát fizikai függőséget kap. Mindeközben Magyarországon a 16–24 éves korosztály 36-37 százaléka próbálta már a marihuánát, vagy rendszeresen fogyasztja” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Kábítószer: zéró tolerancia a dílerekkel szemben
A kutatás adatai azt mutatták továbbra is marihuánát fogyasztanak a legtöbben, sőt a 2019-es adatokhoz képest 2023-ra szignifikánsan nőtt azok aránya, akik fogyasztották már ezt a szert. Viszont feljöttek az olcsó szintetikus drogok:
- a herbál,
- a biofű,
- a varázsdohány, ezek jelenleg megelőzik az ecstasyt.
A kutatók elmondták, hogy ezzel párhuzamosan a kokain és heroin elterjedtsége tendenciajelleggel csökkent. A kutatás arra is kitért, hogy a drogfogyasztással kapcsolatosan nem mernek őszinték lenni a megkérdezettek, a bevallott adatok valójában a jéghegy csúcsát jelentik.
Kidolgoztak egy speciális módszertant, ami növeli a megkérdezettek anonimitásba vetett hitét. Ezzel a módszerrel magasabb fogyasztási adatokat kaptak már 2019-ben is, amely 2023-ra tovább növekedett. Ennek alapján például a marihuána kipróbálási aránya 9,5 százalék helyett 36,9 százalék, a szintetikus kannabinoidok esetén pedig már tízszeres a szorzó: 3,2 helyett 30,9 százalék.
Téglásy Kristóf azt is hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek, nem arról van szó, hogy a szerhasználat ártalmait kell minimalizálni, arról kell beszélni, hogy semmilyen szert ne használjanak. Hozzátette: a harmadik és talán legfontosabb elv pedig a zéró tolerancia. Mindenkit meg kell büntetni, aki kábítószert behoz, átad, tart, termel, csempész és használ.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Canva