Blokád alá vette a Színház- és Filmművészeti Egyetemet a hallgatók egy csoportja. A diákok az ellen tiltakoznak, hogy az intézmény alapítványi tulajdonba került. A tiltakozók bár azt állítják, hogy akciójuk politika-mentes, a helyszínen megjelent a Jobbik egyik politikusa, Karácsony Gergely pedig a Facebook-on üzent a tiltakozóknak.
Utcabállal tiltakoztak hétfő este a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói, miután az intézmény szinte teljes vezetése lemondott. Szerintük az új alapítványi struktúrával az egyetemi autonómia összes garanciája elveszett.
A hallgatók egy része ezután bevette magát az egyetem Vas utcai épületébe. Kedden pedig elbarikádozták magukat, szalagokat húztak ki a bejáratra, és kiírták egy táblára, hogy csak az úgynevezett egyetemi polgárok léphetnek be. Az aulájában sátortábort alakítottak ki.
Az egyetemnél több civil támogató jelent meg, élelmet, vizet és wc-papírt hoztak a tiltakozóknak.
A diákok képviselője azt mondta: a jelenlegi kuratórium távozását követeli és garanciát akarnak az intézmény autonómiájára.
A nyilatkozatban az is szerepel, hogy a diákok kérik a pártokat, hogy maradjanak távol az ügyüktől. Ennek ellenére már volt olyan politikus, aki megjelent a tiltakozáson, a jobbikos Stummer János meglátogatta a hallgatókat és egy téglát adott át nekik. Karácsony Gergely főpolgármester pedig a Facebook-on üzent a tiltakozóknak.
Kuratórium: Elfogadhatatlan és felelőtlen a vezetők lemondása
Elfogadhatatlannak és felelőtlennek tartja a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vezetőinek lemondását az intézményt keddtől fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány, amely szerint ezzel a lépéssel az egyetem vezetői cserben hagyták a hallgatóikat és a munkatársaikat - tájékoztatta az alapítvány kuratóriuma kedden az MTI-t.
"Az SZFE jogi helyzete egyértelmű és világos, az alapítvány a hatályos jogszabályok mentén dolgozik, és határozottan erre hívja fel az SZFE minden dolgozóját és hallgatóját is" - olvasható a közleményben.
Mint írják, az egyetem vezetőinek biztosítaniuk kell az oktatás megkezdését, az épületek, az infrastruktúra biztonságos működését és - különösen a jelenlegi járványhelyzetben - a hallgatók és a dolgozók egészségét. Az SZFE vezetőinek feladata és felelőssége, hogy folytassák munkájukat és biztosítsák az egyetem jogszerű, biztonságos működését.
A közlemény kitér arra is, hogy az SZFE Alaptörvényben biztosított autonómiája nem sérült.
"Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a számos alkalommal felkínált egyeztetési lehetőséggel az SZFE vezetői és hallgatói nem éltek, az alapítvány - ahogyan eddig is - készen áll arra, hogy tárgyaljon az SZFE hallgatóival és oktatóival" - írták. Hozzátették: az alapítvány elfogadta az SZFE fejlesztésére vonatkozó stratégia alapvetéseit, melyet az egyetem oktatóival és hallgatóival, valamint a hazai színházi és filmes szakmával közösen szeretne véglegesíteni.
"Az alapítvány elkötelezett abban, hogy megújítsa az SZFE munkáját, jobbá, átláthatóbbá, korszerűbbé tegye a tiszteletreméltó hagyományokkal rendelkező magyar színházi és filmes szakma 155 éves egyetemét" - zárul a kuratórium közleménye.
Kapcsolódó anyagok:
Kálomista Gábor: Változás kell a színházi világban
Dörner György: A kulturális kormányzatnak tennie kell a dolgát
Már több mint 30 ezren aláírták a Gyurcsány elleni petíciót
Gyurcsány Ferenc megfenyegette Vidnyánszky Attilát
Hír TV, MTI