A Sopronpusztai Páneurópai piknik egy emlékhely, ahol évről évre megemlékeznek a kelet német áttörésről. Az eseménynek előzménye is volt, hiszen Magyarországon 1988 őszén országszerte megalakuló és megerősödő ellenzéki mozgalmak, pártok mindegyike zászlajára tűzte az Európához való csatlakozás, a határok átjárhatóvá tételének eszméjét.
dr. Magas László, elnök, Páneurópai Piknik ‘89 Alapítvány: „A Piknik az tulajdonképpen arról szólt, hogy a magyar kormány eldöntötte, hogy lebontja azt a vasfüggönyt, amelyik Sopront elválasztotta, Magyarországot elválasztotta a nyugati világ túl világtól, és ennek a híre hírére, ez a debrecenieknek volta a kéréssel ugye ennek örömére tartunk itt egy Pikniket a határ mentén és megkerestek bennünket személy szerint engem, hogy próbáljuk megszervezni ezt a Pikniket maga a Piknik tulajdonképpen azon a ponton volt, oda vasfüggöny húzódott, ez Innen 3 km-re volt.”
Ezt az erős társadalmi nyomást érzékelve döntött úgy 1989 tavaszán a kormány, hogy megszünteti az országot körülölelő műszaki zárat, az ún. "vasfüggönyt".