A szerény kutató-tudós, Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, éppen egy laborbejárásra érkezett az általa vezetett laboratóriumban, a Max Planck Kvantumoptikai Intézetbe, amikor megtudta, hogy harmadmagával megkapta kutatási eredményeiért a fizikai Nobel-díjat.
Krausz Ferenc munkáscsaládból származik. Édesapja és édesanyja is kétkezi munkát végzett. Fontos élet tanulságot kapott a felmenőitől. Már gyermekkorában pontosan tudta, hogy a megélhetést csak munkával lehet biztosítani.
A móri általános iskolában Kiss tanár úr lebilincselő óráin szerette meg a fizikát. A tudományos útja itthon a Budapesti Műszaki Egyetemen, villamosmérnöki karon kezdődött. A diploma után Bécsben folytatta tanulmányait. Ott kezdett a lézerfizikával foglalkozni, és alapozta meg kutatásának tudományos sikerét. Hosszú és rögös út van mögötte.
20 éve Németországban kutat és tanít. Jelenleg a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója. A fizikai Nobel-díjat nem csak a magáénak érzi.
A Napi aktuális című műsorunkban kiderült, hogy a kutatás eredményeit az orvostudomány tudja majd hasznosítani. A vizsgált vért világítják át rövid fényimpulzusokkal, ezek az impulzusok hozzák rezgésbe a vér molekuláit.