2024. 10. 09. Szerda Dénes napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Komment 17:50

Radar

Radar - A Mount Everest titkai

Idén 70 éve, hogy az új-zélandi Edmund Hillary és a nepáli Tenzing Norgay serpa elsőként jutott fel a Mount Everest csúcsára. A siker még mesterséges oxigén használatával történt.

  • Radar - A Mount Everest titkai

A hírről világszerte széles körben tudósítottak, a "brit" diadal egybeesett II. Erzsébet királynő koronázásának napjával. A Föld legmagasabb pontjáról visszatérve aztán hősnek járó fogadtatásban részesültek.

Hillaryt még az Everestről való leereszkedése előtt lovaggá ütötték.

Később pedig tiszteletbeli nepáli állampolgárságot kapott.

De miért is ekkora teljesítmény felérni a Mount Everestre? Eddig 14000 siker mellett több mint 300 hegymászó veszítette életét az expedíciók során. Csak idén idén több mint 10-en haltak meg az extrém körülmények között.

A hegymászók először az 5300 méteres alaptáborba érkeznek, majd fokozatosan építik ki egyre magasabban a további állomásaikat. Végül, ha az időjárás is engedi, a 4-es táborból indulva kezdik meg a csúcsmászást. Innen kezdődik az igazi halálzóna.

Az idei sikeres mászók közül kiemelkedik Hari Budha Magar, aki elsőként ért fel úgy, hogy mindkét lábát amputálták térd felett. A nepáli férfi 5 serpa segítségével írt történelmet.

Magar 1999-ben lépett be a brit hadseregbe. 2010-ben Afganisztánban járőrszolgálat közben rálépett egy robbanószerkezetre, így veszítette el mindkét lábát.

Idén megdőlt egy másik rekord is. A szintén nepáli Kami Rita 28. alkalommal ért fel a csúcsra, ami az eddigi legtöbb. A hegymászó ráadásul nem tervezi, hogy szögre akasztja a csizmáját.

Az 53 éves serpa ugyancsak hősnek járó fogadtatásban részesült, amikor visszatért Katmanduba.

Kami Rita 1994-ben mászta meg először az Everestet, és azóta minden évben megismételte, kivéve 3 szezont, amikor a hatóságok különböző okokból lezárták a hegyet.

Azt mondta, sokat szenvedett a fogyatékossága miatt, és nem akarja, hogy másoknak is hasonló fájdalmakkal kelljen szembenézniük.

Tettével a fogyatékkal élőkre szerette volna felhívni a figyelmet.

Ha már serpák, ők valójában a Himalája északkeleti részén élő népcsoport. Helyiekként hozzá vannak szokva a magaslati körülményekhez, ezért is lesznek sokan teherhordók. Főleg abból élnek, hogy külföldi ügyfeleket kalauzolnak az itteni csúcsokra.

A Mount Everest nem csak a legmagasabb, de sajnos a legszennyezettebb hegy is egyben. Évente több tonna hulladékot kell eltakarítania az ottani munkásoknak.

Még egy érdekesség. Wim Hof 2007-ben szandálban és egy szál rövidnadrágban indult neki a hegynek. A Jégember becenévre hallgató holland végül 7460 méter magasra jutott a lenge öltözetben.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!