A Republikon Intézet legfrissebb felmérése szerint a fővárosban a biztos pártszavazók 40 százaléka a Fideszt támogatja, a kormánypártot 18 százalékkal a Momentum követi, a harmadik a DK 14 százalékkal, a Kutyapárt és az MSZP egyaránt 6-6 százalékon áll, a Jobbik 5, a Párbeszéd 4, az LMP 3, a Mi Hazánk pedig 1 százalékon áll – vezette fel az első témát Trombitás Kristóf műsorvezető.
Erdélyi Rezső Krisztián, a Nézőpont elemzője a legfrissebb adatokkal kapcsolatban azt a megjegyzést tette, hogy
a Fidesz úgy volt képes vezetőpozícióra törni a fővárosban, hogy egy kritikus ellenzéki többséggel kell többek között a közgyűlésben is szembe néznie. De az elemző szerint nem szabad elmenni szó nélkül a Momentum második helye mellett sem.
Erdélyi Rezső Krisztián ezekhez az adatokhoz azt is hozzáfűzte, hogy a Nézőpont Intézet felmérése ugyancsak azt hozta ki, hogy a Momentum a legerősebb ellenzéki párttá vált az utóbbi időben.
Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője bár nem tagadta a Fidesz vezető szerepét, viszont felhívta arra a figyelmet, hogyha az ellenzéki tömb összefogna, akkor Budapest szinte valamennyi választókerületében nyerni tudna. Nagy Attila Tibor kitért arra is, hogy az MSZP jelentősen meggyengült a fővárosban is, pedig korábban fontos pozíciót töltött be. Az elemző szerint az MSZP szavazói átvándoroltak a DK-hoz, míg a fiatal, liberális szemléletű városiakat a Momentum tudta hatékonyan megszólítani.
Erdélyi Rezső Krisztián
a Momentummal kapcsolatban azt a megjegyzést tette, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy a párt képes lesz-e a fiatalokon kívül más korcsoportokból is megszólítani bizonytalanokat vagy számukra ez a támogatottság az üvegplafon.
Az is kérdés, hogy 2022-ben önállóan mérettetik-e meg magukat vagy egy összefogás részeként – tette hozzá az elhangzottakhoz az elemző.
Nagy Attila Tibor arról is beszélt, hogy a fővárosban kulturális és oktatási kérdések is hozzájárulnak a kormánykritikus hangok felerősödéséhez, elég csak a Színház- és Filmművészeti Egyetem vagy a CEU ügyére gondolni.
A vendégek a gödi ellenzéki összefogás széthullását elemezték bővebben. Abban mindketten egyetértettek, hogy a kivagyiság és a „ki, ha én nem” mentalitás károkat tud okozni az ellenzéki együttműködésen belül. A témában Erdélyi Rezső Krisztián azt a kérdést tette fel, hogy az ellenzéki jelöltek, majd koalíciók kialakítása során mi játszotta a nagyobb szerepet: az, hogy integratív személyiségeket válasszanak be vagy az, hogy mindegy ki kerül be, csak leváltsák a kormánypárt jelöltjeit. Nagy Attila Tibor ehhez annyit fűzött hozzá, hogy eddig csak pár városból érkeztek olyan hírek, hogy recseg-ropog az ellenzéki összefogás, és kihangsúlyozta azt, hogy több pártot egybetartani nem kis feladat.
A műsor utolsó témájaként Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely ellenzéki polgármesterének miniszterelnök-jelölti bejelentkezését vették górcső alá. Nagy Attila Tibor furcsának találta ez a momentumot.
Márki-Zayt bizonytalannak ítélte meg, és kiemelte, hogy a személye körül túl sok a konfliktus, túl sokat pereskedik és rengeteg veszekedés övezi az ő polgármesteri működését.
Miniszterelnök-jelöltségre inkább való egy olyan politikus, aki kevésbé ossza meg az ellenzéki közeget. Az elemző szerint az sem szerencsés, hogy az egész országra úgy tekint, mint, amit elönt a korrupció.
Teljes adás:
Hír TV