Orbán Viktor a múlt hétvégén bejelentette a legújabb gazdaságvédelmi intézkedéseket. Az iparűzési adó felére csökkentése kapcsán az ellenzéki polgármesterek rögtön arról kezdtek beszélni, hogy a kormány ezzel a húzásával ki akarja véreztetni az önkormányzatokat, pedig a vírushelyzet miatt így is nehéz helyzetben vannak - vezette fel Kis Kornélia a műsor első témáját. Majd hozzátette, hogy bár a baloldali padsorokból többször is illették kritikával a kormányt azért, hogy nem foglalkozik a vállalkozásokkal, a szombaton bejelentett intézkedések erre rácáfoltak.
Kell is foglalkozni, hiszen a járvány okozta válság miatt ez elengedhetetlen – reagált az elhangzottakra Fodor Gábor, a Közép-Európai Rendszerváltást Kutató Intézet alapítója. Fodor Gábor szerint
helyes, hogy próbálkozik a kormány és vannak javaslatai és elképzelései, de lehetne ennél többet is tenni. Konkrét, közvetlen támogatásra biztos, hogy szüksége lenne az embereknek, azoknak főleg, akik elveszítették a munkahelyüket.
Fodor szerint az érthető, hogy az iparűzési adó megfelezése politikai vihart kavart, hiszen azokon a településeken, ahol ellenzéki vezetés van, minden önkormányzatokat érintő negatív döntésnek van egy „bosszú szaga”. Ez pedig nem jó, főleg egy olyan kormánynak nem, amely nemzeti elkötelezettségű, nekik főleg nem lenne szabad bosszút állniuk az állampolgáraikon – hangsúlyozta.
Lánczi Tamás erre megjegyezte, hogy jelenleg a helyhatóságok élén zömmel fideszes vezetők állnak, és bár valóban van egy-két hely, ahol váratlan baloldali siker született tavaly, ez nem azt jelenti, hogy baloldali többség van az önkormányzatokban.
Ha valóban úgy lenne, hogy a Fidesz bosszút, akkor saját magán állna bosszút senki máson
– szögezte le a politológus.
Lánczi arra is rámutatott, hogy a kormánynak nem javaslatai és elképzelései, hanem intézkedései vannak, hiszen ebben az évben 2700 milliárd forintot adott munkahely megőrzésre, ez pedig rengeteg pénz, több minisztérium komplex költségvetése, amelyet a nemzeti konzervatív kormány a „farzsebéből” előrántott. A szakértő ennek kapcsán felidézte a 2008-as gazdasági világválságot, amikor a válság kirobbanása és az IMF-hitel felvétele között mindössze három hét telt. Tehát akkor egy hónapon belül kapitulált a balliberális kormány, most pedig van annyi tartalék, hogy nem kell sehova sem szaladni. (…)
Magyarországról pedig a jelenlegi forrongó helyzetben elmondható, hogy egy stabil pontnak számít. Ezt pedig értékelni kellene, és nem felülni az ellenzék demagóg szövegének
– hangsúlyozta Lánczi Tamás.
Ezt követően arról is beszéltek, hogy egy friss felmérés szerint a Fidesz-KDNP szimpatikusabb a választóknak, mint az ellenzéki összefogás. A felnőtt lakosság 42 százaléka szimpatizál a jelenlegi kormánykoalíció pártjaival.
Teljes adás:
Hír TV