Kétéves munka után nyilvános a módosított Nemzeti Alaptanterv, amit már szeptemberben bevezetnek az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon. Kásler Miklós az EMMI minisztere azt mondta: az új NAT ötvözi a legmodernebb nemzetközi pedagógiai gyakorlatot a magyar oktatás hagyományaival, miközben a nemzeti identitást is erősíti. Az új NAT miatt több szakmai szervezet is tiltakozott és a kormányrendelet visszavonását követeli. A Magyartanárok Egyesülete például nem tartja elfogadhatónak, hogy jelentősen bővül a tananyag úgy, hogy a kortárs kultúráról egy szó sem esik.
Pulai András a Publicus Intézet stratégiai igazgatója szerint kétségtelen, hogy egy politikai csata folyik, ami annak köszönhető, hogy a kormány a kultúrharc örvén sok mindent átalakít.
„Beemel olyan szereplőket, olyan történeteket, amelyeken látszik, hogy még nem kanonizálódtak. Kicsikét erőszakosan próbálják ezeket kanonizálni, aminek egy része valószínűleg át fog menni és a kánon részévé fog válni, egy része viszont valószínűleg le fog morzsolódni és le fog forgácsolódni”
- mondta Pulai András. Hozzátette, nem gondolja, hogy a nemzeti érzelem erősítésével probléma lenne, azonban ahogy a Nemzeti Alaptanterv elképzeli azzal már lehetnek problémák.
„A Nemzeti Alaptantervet ismeri nagyjából most már mindenki, aki vette a fáradtságot és elolvasta elejétől a végéig. Én egyébként szkeptikus vagyok, hogy az ezt minősítő egyletek, egyesületek és szervezetek ezt megtették volna teljes mélységében, de legyünk optimisták. Vegyük úgy, hogy ismerik minden egyes rendelkezését”
- fogalmazott Tóth Erik a Nézőpont Intézet elemzője. Elmondta, amit egyelőre nem lehet tudni, de nagyon fontos, hogy a Nemzeti Alaptanterv mellett az egyes kerettantervek mit fognak megvalósítani.
HírTV