A Közösség célja, hogy a következő egy éven belül egymillió darab lőszerrel lássa el Ukrajnát - ezt már Charles Michel, az Európai Tanács elnöke írta az uniós tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében.
Jóváhagyták az Ukrajnának szánt egymillió mennyiségű lőszer küldését
- számolt be a Napi aktuálisban brüsszeli tudósítónk, Zöldhegyi Katalin.
A megállapodás értelmében föld-föld rakétákat és precíziós rakétákat is vásárolhatnak az uniós államok Ukrajna számára.
A magyar kormány a lőszerek gyártásában nem vesz részt, ebben a kabinet a konstruktív tartózkodás intézményét alkalmazza, vagyis Magyarország nem szállít lőszereket Ukrajnába, de ebben nem akadályozza meg a többi tagállamot.
Juhász Hajnalka, a Külügyi Bizottság KDNP-s alelnöke szerint látható, hogy a magyar kormány álláspontja változatlan,
a béke pártján állunk.
Rámutatott,
ami a mai napon új hír, az az Európai Védelmi Ügynökség hétéves lőszerbeszerzési keretprogramjához való csatlakozás, aminek fontos üzenete az, hogy a lőszerbeszerzés az gyakorlatilag a magyar stratégiai haderőt erősíti , a védelmi kapacitást é egyben a NATO-védelmi kapacitását is.
Juhász Hajnalka szerint továbbra is erősíteni kell egy nagyon erős békepárti álláspontot.
Svédország vonatkozásában pedig nem mondtuk azt, hogy nem
Magyarország megkerülésével lehet egyeztetni NATO-kérdésekben, de dönteni nem – erról is beszélt a parlament külügyi bizottságának KDNP-s alelnöke mondta a Napi aktuálisban. Juhász Hajnalka szerint a svéd miniszterelnöknek semmi alapja nincs arra, hogy számon kérje a magyar kormányfőt, amiért a parlament még nem ratifikálta a svédek NATO-csatlakozását, sokkal inkább Magyarország kérhetne számon sok mindent Svédországon.
Teljes beszélgetés: