Az Országos Atomenergiahivatal tájékoztatása szerint a blokk biztonsága nem volt veszélyben. A nukleáris energia az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság miatt ismét középpontba került. Egyrészt biztonsági szempontból, másrészt amiatt is, hogy az országok igyekszenek csökkenti függésüket az orosz gáztól.
Adásunkban Gerhardt Máté műsorvezető felvetésére, miszerint az újabb szankciós csomag, ha kiterjedne a nukleáris energiára, vagy a fűtőelemekre, az hazánkra nézve milyenhatása lenne, Aszódi Attila elmondta, rövidtávon semmilyen hatása nem lenne, mert az alapszabály az, hogy kétéves üzemanyag-készlettel kell rendelkeznie az atomerőműnek, de a háború kitörése óta az atomerőmű nagyon sokat tett azért, hogy ez a készlet növekedjen., így több idő áll rendelkezésre, hogy más forrásból szerezzünk be üzemanyagot.
Az alternatívák megteremtése rettentően fontos, több európai projekt is indult, amelyeknek célja, hogy Oroszországtól független forrásból - nemcsak a dúsított uránt, hanem a kész üzemanyagkazettákat - ezekhez az orosz gyártású reaktorokhoz be lehessen szerezni
- tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Aszódi Attila elmondta
az a reális, hogy 2032-ben helyezhetik üzembe Paks II-t, ugyanakkor - mint mondta - ha a szankciók kiterjednek a nukleáris szakmára, az érintheti a projektet.
Teljes beszélgetés: