Ezen a hétvégén is komoly korlátozásokra számíthatnak, akik az önkéntes karantén helyett a szabadban szeretnék tölteni idejüket. Szita Károly, Kaposvár polgármestere mondta el, hogy a húsvéti időszak tapasztalatai azt mutatták, hogy az intézkedéseknek köszönhetően jóval kevesebben csoportosultak a szabad levegőn.
Az önkormányzatok a kormány által lehetővé tett, húsvéti időszakra vonatkozó intézkedéseknek köszönhette mindezt. Ezek a rendelkezések az ünnepek lezárultával hatályukat vesztették, de a mai kormányinfón elhangzott, hogy a hétvégére, szombat és vasárnap teljes időtartamára, ismét lehetőségük lesz erre az önkormányzatoknak.
Ami az emberek hozzáállását illeti, többségük betartja, valamint sokan el is várják a megfelelő intézkedések és korlátozások meglétét.
„Nem elég támogatnia a kormányt, hanem segíteni kell ebben a munkában, amit elkezdett.”
- fogalmazott Szita Károly, Kaposvár polgármestere, a kormány koronavírus elleni védekezését illetően.
Dr. Szlávik János: A járványt csak szigorú korlátozásokkal lehet féken tartani
A világon több mint 2 millió az igazoltan fertőzöttek száma és eddig csaknem 140 ezren haltak bele a koronavírusba. Itthon továbbra sem beszélhetünk tömeges fertőzésről. Földi-Kovács Andrea vendége a Magyarország élőben extra műsorunkban Dr. Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa volt.
A főorvos tájékoztatása szerint kollégái jól vannak, már egy kicsit könnyebb a helyzetük, hiszen több kórházban is ápolnak már a Dél-Pesti Centrumkórházon kívül koronavírusost. Bár Dr. Szlávik János hozzátette, sajnos sokkal több lesz még a beteg. Hatékony gyógyszer még nincs, de vannak olyan szerek, amelyek az eddigi tapasztalatok alapján működhetnek. Intézményükben a koronavírus kirobbanása óta 9 beteg vesztette életét és 5 személyt tudtak a lélegeztetőgépről levenni.
Több európai ország is járványügyi enyhítésbe kezdett: Svájc, Németország, Ausztria, de még Szlovénia is tervez vagy már fel is oldott korlátozásokat. A műsorvezető arra volt kíváncsi, hogy hazánkra nézve járhat-e bármilyen következménnyel az, ha a szigor enyhülése esetén újra gyorsan terjedni kezd a szomszédos országokban a vírus?
"Egyelőre hazánk megtartja a szigorításokat és nagyon fontos, hogy a korlátozó intézkedéseket be is kell tartani."
– jelentette ki a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.
A Harvard Egyetem közegészségüggyel foglalkozó csapata publikált nemrégiben egy tanulmányt, amelyben azt írták, hogy akár 2022-ig is érvényben maradhatnak a korlátozó intézkedések, mert amíg nincs vakcina, vagy fennáll a veszélye annak, hogy visszatérhet második hullámban a vírus , addig a leghatékonyabb fegyver a távolságtartás. Hogyan lehet együtt élni a járvánnyal míg nincs ellenszer?
Dr. Szlávik János úgy gondolja ennyit nem lehet, néhány hónapig azonban még tartható a szigorú korlátozás. Hiszen ezt a járványt csak szigorú korlátozásokkal lehet féken tartani.
A beszélgetés folyamán szó esett még arról is, hogy azok, akik átestek a vírusfertőzésen, immunisak lesznek-e vagy sem a betegségre? Honnan lehet azt tudni, hogy valaki átesett-e már tünetmentesen a fertőzésen? És, hogy van-e utókövetés a betegeknél?
Fekete Andrea: Kulcsszerepet kaphat a betegség kezelésében a SIGMA-1 receptor
A világon tucatnyi olyan kísérlet folyik vagy olyan előrehaladott fázisban van, hogy a COVID 19-okozta betegség tüneteit hatékonyan kezeljék vele. Magyarországon is zajlanak kísérletek. Az egyik ilyen a koronavírusos megbetegedések szövődményeként kialakuló tüdőgyulladás és szöveti hegesedés kezelésében mutat sikereket.
Milyen pusztítást végez a tüdőszövetekben ez a betegség - tette fel a kérdést Fekete Andreának, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának adjunktusának, kutatóorvosnak a műsorvezető Földi-Kovács Andrea.
A kutatóorvos elmondta, hogy ahogy egyre többet tudnak meg a koronavírusról. Arra is fény derült, hogy nemcsak a tüdőben, hanem akár más szervek esetében is okozhat károsodást a szervezetbe jutott kórokozó.
Ezt követően beszéltek arról, hogy az úgynevezett SIGMA-1 receptor kulcsszerepet kaphat a betegség kezelésében. Elhangzott, hogy ezt a védőfehérjét az elmúlt egy-két évben kezdték el alaposabban kutatni. A jelenlegi vizsgálatok szerint ez a receptor képes lehet megakadályozni az úgynevezett faktorvihart, tehát a tüdőgyulladás akut időszakában is csökkentheti a tüneteket. Hosszútávon pedig a hegesedés folyamatát lassítja a kutatók reményei szerint – tette hozzá Fekete Andrea.
Hír TV