A Magyarország élőben adás stúdióvendége Salát Gergely Kína-szakértő, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője volt, aki Velkovics Vilmos műsorvezető kérdései révén az Egy övezet, egy út fórumról, illetve az ázsiai nagyhatalom jelenlegi helyzetéről és jövőbeli esélyeiről fejtette ki meglátásait.
Az Európai Unió tagországai Magyarország kivételével ellenzik Peking terjeszkedését. Szerintük az csak a kínai cégeknek kedvez.
A szakértő elmondta, hogy Kína és az Európai Unió gazdasági kapcsolatai eleve nagyon szorosak, lévén az EU Kína legnagyobb kereskedelmi partnere. A viszony politikai dimenziója azonban már problémásabb. Van egyfajta rivalizálás a két világ között, a kínai civilizáció és a nyugati világlátás között, amit a Nyugat versengésként értelmez. Ez viszont nem zavarja sem a németeket, sem a franciákat, hogy „bizniszeljenek” a kínaiakkal – húzta alá az egyetemi előadó.
Nemrégiben a Pekingbe akkreditált nagykövetek aláírtak egy tiltakozó jegyzéket a „kínai selyemút” miatt, ami szerintük egy új világrend létrejöttét segítené elő. Ezt a jegyzéket Magyarország nem írta alá, de azóta már Olaszország is csatlakozott az új selyemút kezdeményezéshez. Salát Gergely szerint „mindenki jól látja, hogy a kínaiakkal jó, érdemes jóban lenni, az anyagi érdekek gyakran felülírják a vélt vagy valós politikai érdekeket”.
„Magyarország rendkívüli módon egy oldalra támaszkodik, lényegében a külkereskedelmünk, a befektetéseink szinte teljes egészében az Európai Uniótól, elsősorban Németországtól függenek” – mondta a szakember, aki szerint Magyarország mozgástere növekedésének fontos, hogy több lábon álljon.
Az esetleges adósságcsapdába kerülés veszélyéről Salát Gergely úgy vélekedett, hogy mivel eleve kockázattal szokott járni minden hitelfelvétel, mindig az adott projektet kell megvizsgálni, megéri-e hitelt felvenni rá.
Ugyanakkor a politikai jellegű térnyerés Európában Kínának nem elsődleges szempontja. Inkább külpolitikájában is a „saját közel külföldjének a problémáit próbálja megoldani”.
Hazánk és Kína partneri kapcsolatáról szólva Salát Gergely aláhúzta: mivel Magyarország lakossága egy közepes nagyságú kínai városéval megegyező, ennek ellenére megadják nekünk – és a világban mindenkinek – a tiszteletet, ami kijár.
A fő hiányosságunk egyelőre az, hogy nem tud hazánk olyan ötletekkel kiállni, amelyek konkrétak és nagyon vonzók lennének a kínaiaknak. Vannak projektek, amelyek sikerültek, kisebb-nagyobb beruházások, de az igazi nagy magyar áttörés még várat magára – tette hozzá Salát Gergely Kína-szakértő.
Hír TV