Rusvai Miklós elmondta, hogy az új technológiának köszönhetően, amelyet a Pfizer és Moderna is alkalmaz a vakcináiban, új távlatok nyílnak meg a különböző betegségekkel szembeni védekezésben is. Ezt a fajta vakcinát sokkal gyorsabban lehet változtatni az adott vírusnak megfelelően. Hagyományos technológiával évekbe telhet egy új oltás lefejlesztése. A vakcina messenger RNS segítségével információt küld a sejteknek így azok termelik le az elleneanyaghoz szükséges fehérjét, alakítva ki ezzel a szervezet immunképességét a vírussal szemben. A virológus elmondta, hogy a Pfizer és a Moderna oltóanyag közti különbség a szállításban és tárolásban mutatkozik meg leginkább, a Moderna vakcinája kevésbé bomlékony, így nem igényel olyan alacsony hőmérsékleten történő szállítást, tárolást.
Az oltási kedvvel kapcsolatban a szakértő elmondta, hogy jelenleg nem a kedv, hanem a rendelkezésre álló mennyiségek szabnak korlátot a vakcinázásnak. Az oltási kedv egyre növekszik, köszönhető ez annak, hogy már sokan megkapták a vakcinát és látszik, hogy nincsenek olyan jellegű mellékhatások, amiktől tartani lehetne. Rusvai Miklós szerint, ha az oltási ütem nem gyorsítható nem elkerülhető a harmadik hullám, aminek erősségét a tavaszi és a jelenlegi, második hullám közé teszi a szakember, köszönhető ez annak, hogy addigra az immunitás magasabb szinten lesz a lakosság körében, valamint a közelgő meleg időjárás is kedvezően fogja befolyásolni a vírus terjedését. A védőoltásnak köszönhetően a magas halálozási arány jelentősen javítható, azok számában is csökkenést várnak, akik kórházi kezelésre vagy lélegeztetőgépre szorulnak.
A londoni mutáns vírustörzsről a virológus elmondta, hogy már biztosan jelen van az országban. Eddig összesen 33 országban azonosították, köztük Szlovákiában is. A pozitív mintákat genetikai vizsgálatoknak vetik alá, így igyekeznek megtalálni az ezen vírustörzs által megfertőzött betegeket.
A teljes adás:
Kapcsolódó anyagunk:
A Nézőpont Intézet szerint növekszik az oltási hajlandóság Magyarországon
Hír TV