A diákhitel konstrukció még az első Orbán-kormány alatt indult 2001-ben. A diákhitel központ önköltségi elven, üzleti haszon nélkül nyújt kölcsönt a diákoknak. Jóval kedvezőbb kamatfeltételekkel, mint más banki hitelek. A klasszikus diákhitel mellett 2012-től megjelent egy új termék, ami az eddigi szabad felhasználású összeggel ellentétben, kötött felhasználású, csak képzési költségekre fordítható. A szabad felhasználású Diákhitel 1, míg a kötött felhasználású Diákhitel 2 néven ismert. A Diákhitel 2 kamatlába 2017 októberétől 0 százalék, a szabad felhasználású Diákhitel 1 kamata a mostani döntésnek köszönhetően 1,99 százalékra csökkent. Októberben bevezetésre kerül 3. termékük, a nyelvtanulási hitel, melyet jelenleg aktív hallgatók is felvehetnek, illetve azok akik a nyelvvizsga előírások miatt nem kaptak még diplomát.
Velkovics Vilmos azon kérdésére, versenyképes tud-e lenni a diákhitel, mikor sok diák a tanulmányainak költségeit munkával állítja elő Magyar Péter elmondta:
Két oldala van a dolognak, nyilván örülni szoktunk annak, hogyha a diákok munkatapasztalatot szereznek mert úgy könnyebb elhelyezkedni a piacon. Viszont pár év alatt 10-ről 25 százalékra nőtt azon diákok aránya akik, 4 vagy 8 órában dolgoznak a nappali tagozatos tanulmányaik mellett. Elsősorban nem szakmájukban próbálják ki magukat, hanem idegenforgalomban, vendéglátásban, ahol a megemelkedett diákbérek miatt jelentős összegeket lehet keresni. Viszont ezzel elpazarolják azokat a nagyon fontos éveket, ahol versenyképes tudást lehetne szerezni, gyakornokoskodni, esetleg a külföldi tanulmányokat folytatni.
Hír TV