„A Magyar Nemzet értesülései szerint Várhelyi Olivér neve merült fel Trócsányi László helyett. Politikai értelemben, ha egy más nevet kell megadni, az egy rossz helyzet?
– kérdezte Velkovics Vilmos a vendéget.
„Összességében azt mondhatjuk, hogy ez egy rossz helyzet”
– reagált a vezető elemző, aki szerint „érdekes”, hogy csak a két Kelet-Közép Európai jelöltet „találta meg” a bizottság ebben a helyzeteben, „gyakorlatilag a román és a magyar jelöltet lőtték ki”, ugyanakkor az is érdekes összefüggés, hogy bár pártállás tekintetében nem ugyanazon platformon voltak, de a román jelölt is hasonló állásponton volt a migrációt illetően, mint a magyar jelölt.
„Tehát lehet egyfajta rendező elv e mögött, hogyha az ember az okokat próbálja megkeresni”
– fogalmazott Pócza István, aki hozzátette: „az természetes, hogy ’kilőttek egy-két jelöltet, ezt mindig eljátssza az Európa Parlament”.
„Úgy látszik az a szabály működik, hogy aki Nyugat-Európában tűnik problémásnak az nem problémás, aki meg mondjuk Európának a közép vagy keleti részéhez tartozik, az már rögtön problémás”
– felelt arra a fölvetésre a szakértő, amely felidézte, hogy Jean-Claude Junckerből egykoron úgy lehetett bizottsági elnök, hogy Luxemburgban több milliós visszaélés, csalás bűntettének árnyéka vetült rá.
A műsorvezető felvetette: a jogi bizottság gyakorlatilag át sem fogalmazta a Demokratikus Koalíció levelében fogalmazott vádakat.
„Ez azt jelenti, hogy nem volt véleménye ennek a bizottságnak?”
– tette fel a kérdést Velkovics Vilmos.
Az elemző ezt úgy kommentálta: bár szakbizottságnak nevezik, ott mégis politikusok ülnek.
„Innentől kezdve az is egyértelmű, hogy a politikai elképzelések bőven felül szokták bírálni a szakmai típusú elképzeléseket. Gyakorlatilag ennek köszönhető ez a fajta döntés”
– szögezte le Pócza István.
„Azt gondolom ez egy szerencsés szituáció, öröm az ürömben, hogy nem a portfóliót próbálták meg elcserélni”
– vélekedett az Alapjogokért Központ vezetője, majd úgy folytatta: Ursula von der Leyent brüsszelben próbálják minden módon „sarokba szorítani és egy kényszerpályára tenni”. Ezáltal most is egy „másodlagos szerepre kényszerül”, meg sem kérdezték a véleményét, de ha belátható időn belül egy testülettel szeretne felállni, akkor új jelöltet kell kérnie.
Az ausztriai választásról a szakértőnek úgy összegezte meglátásait: „annyira összetett a helyzet, hogy Sebastian Kurznak nem csak egy választása van”. Elvileg három lehetősége van, mert mindenképpen koalíciós partnert kell találnia. A jelen helyzetben úgy tűnik, hogy minden mérvadó erő a Zöldeket „tolja rá” az ÖVP-re – hangsúlyozta Pócza István.
Hír TV