Vasárnap eldől, hogy hány magyar parlamenti képviselője és polgármestere lesz a Vajdasági Magyar Szövetségnek. Földi-Kovács Andrea felidézte, hogy a trianoni centenárium kapcsán sokan sokféle mérleget vontak az elcsatolt területrészeken élő magyar kisebbségek szempontjából, és ebben a rangsorban Szerbia mindig bezzegországként szerepelt. Mennyiben függ a mostani választástól, hogy hogyan alakulnak majd a kétoldali kapcsolatok és a Szerbiában élő magyarok sorsa - kérdezte Németh Zsoltot, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnökét a műsorvezető.
Németh Zsolt az elhangzottakat megerősítette, és emlékeztetett arra, hogy az elmúlt 110 esztendőben nagyon ígéretesen alakultak a kétoldalú kapcsolatok. A külügyi bizottság elnöke a centenárium kapcsán felidézte, hogy örvendetes volt az, hogy a szlovák miniszterelnök kinyújtotta a jobbját, ezzel egyfajta történelmi megbékélésre való nyitottságát hangsúlyozta, ezt az utat Szerbiával végigjárták. Németh Zsolt mind ehhez hozzátette, hogy reméli, hogy Szlovákia után Románia és Ukrajna is bejelentkezik majd hasonló módon.
A külügyi bizottság fideszes elnöke szerint Szerbia a választás során elszámol, és tagadhatatlan az, hogy Szerbia környezete bizonytalan, Boszniával és Montenegróval lezáratlan ügyei vannak,
de ugyanakkor ebben a bizonytalan környezetben Szerbia a stabilitásnak a tényezője. S Magyarországnak az elkövetkező időszakban mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy mind Európai Unió bővítésén, mind a kétoldalú kapcsolatain keresztül még inkább hozzájáruljon a szomszédos balkáni állam stabilitásához.
Németh Zsolt ennek kapcsán megjegyezte, hogy Várhelyi Olivér bővítési biztos a válságkezelés időszakában is azon dolgozott, hogy egy komoly csomagot sikerüljön összeállítani Szerbia számára.
A politikus kitért a magyarság helyzetére is. Kiemelte, hogy a VMSZ a jelenlegi kormánykoalíció része, és bíznak abban, hogy ez a koalíció folytathatja. Úgy tűnik, hogy a Haladó párttal és a szocialistákkal a VMSZ továbbra is együtt tud működni. A VMSZ az elmúlt években tető alá hozta a kulturális autonómiát, és a gazdaságfejlesztési program révén pedig mintegy 13 ezer vállalkozásnak tudtak segíteni - emelte ki.
Az előzetes kutatások már most a kormányzó szervet hozzák ki győztesként, és ezért alacsony részvétellel is számolnak - fűzte hozzá Földi-Kovács Andrea.
Németh Zsolt egyetértett a fenti tényekkel, de megjegyezte, hogy épp ezért fontos, hogy vajdasági magyarok minél többen menjenek el szavazni, és jó lenne mind a parlamentben, mind a tartományokban megőrizni a jelenlegi magyar pozíciókat, és az sem mellékes, hogy mi fog történni az önkormányzatokban - húzta alá a politikus.
Teljes beszélgetés:
Hír TV