Mező Gábor kifejezetten a 80-as, 90-es évekbeli szovjet titkosszolgálat itthoni, bomlasztó tevékenységének és a kommunisták működésének szenteli a cikkeit. Mennyire volt tudatos a rendszerváltás előkészítése titkosszolgálati szempontból – tette fel a kérdést Velkovics Vilmos műsorvezető.
Mező Gábor, kutató, a Pesti Srácok újságírója kulcsfogalomként a békés átmenetet emelte ki. Az átmenet kifejezéshez pedig nagyban hasonlít a békés átmentés, ennek fényében pedig megérthető ennek a folyamatnak a háttere.
A békés átmenet a kommunista, posztkommunista elit érdeke volt, hogy minden felelősségre vonás nélkül, radikalizmus nélkül menjen végbe, és ezt minden vonalon erősítették. A sajtóban is a békés átmenetet sulykolták 1989-ben
– hangsúlyozta a kutató.
Felhívta arra a figyelmet, hogy a bennfentesek már évekkel korábban tisztában voltak azzal, hogy ez a régi világ véget ér. Ma már világosan látszik, hogy Kádár János félreállítása is ennek a folyamatnak a része volt. Grósz Károly pedig az átmentést és a demokráciára való felkészülést végezte. A kádergyerekeket pedig fokozatosan készítették fel jövőbeli szerepükre, közülük egy volt Dobrev Klára, akit a DK tavaly Brüsszelbe delegált.
A beszélgetés során arra is kitértek, hogy a háttérben mozgó hálózat – amely lényegében állam volt az államban – központi feladatként kapta, hogy bomlassza az ellenzéket.
Az úgynevezett „ékkombináció” azt a célt szolgálta, hogy ahogy az a nevében is benne van éket verjen a népi és az urbánus ellenzék közzé. Erre volt jó példa az SZDSZ és az MDF közötti ellentét szítása.
A ’90-es években a fenti csoportok között kialakított árkokat a mai napig nem tudták betemetni, és az ebből fakadó feszültségek mérgezik ma is a közéletet – húzta alá Mező Gábor.
Teljes beszélgetés:
Hír TV