Krimiszerűnek nevezte Orbán Viktor a rendkívüli EU-csúcs történéseit.
Az adásban élőben kapcsolták Brüsszelből Zöldhegyi Katalint, a Hír TV kiküldött tudósítóját, aki elmondta, friss hír, hogy keddről szerdára tették át az alakuló gyűlést, amelyen megválasztanák az EP új elnökét, lévén „tulajdonképpen fellázadtak a néppárti miniszterelnökök az elv és a módszer ellen”, amiért a G-20-as oszakai csúcson a német kancellár a hátuk mögött állapodott meg a francia elnökkel, a holland és a spanyol miniszterelnökkel Timmermans jelöléséről.
Folyosói pletykák szerint Mekel most gőzerővel dolgozik, hogy maga mellé állítsa a vonakodó néppárti miniszterelnököket, hogy megnyerje őket Timmermans számára.
Állítólag a bolgár Boriszov az éjszaka folyamán a schengeni folyamatok gyorsításának ígérete miatt átállhatott Timmermans oldalára. A magyar néppárti képviselők hat szakbizottsági jelöléskor is érintve lesznek szerdán. Időkényszer van, mert az Európai Tanácsnak az az érdeke, hogy ő jelöljön vezetőt az EB élére, és az EP ennek tükrében válasszon magának új parlamenti elnököt. Ha a már három napja húzódó csúcson nem születik döntés, július 15-én újabb rendkívüli Uniós csúcsot fognak tartani
– foglalta össze a z eseményeket Hír Tv brüsszeli tudósítója.
Jelen állás szerint a V4 országok mellett Olaszország, Horvátország, Lettország és Írország ellenzi Frans Timmermans jelölését.
Mindezek után Földi-Kovács Andrea feltette a kérdést a stúdióban lévő Kovács Zoltánnak, vajon Magyarországnak van-e olyan forgatókönyve, amelyben esetleg Timmermans mint bizottsági elnök szerepelhetne?
„Ez egy meghatározó eleme a tagállamoknak, akik ellenállnak. Jó okkal teszik. A tapasztalatok a leköszönő, kimenőben lévő bizottság részéről, amelynek Timmermans úr az alelnöke volt, azok mind-mind arra mutatnak, hogy egy olyan ideológiai harcossal állunk szemben, aki kérlelhetetlenül képviselt egyfajta ideológiai szempontrendszert – több tagállammal szemben. Így az ő személyes hozzáállása és politikája ellentmond azoknak az alapelveknek, amelyekből egyébként Magyarország és a visegrádi négyek kiindulnak”
– szögezte le a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár.
Kovács Zoltán úgy látja, az elmúlt időszak egyeztetései azért fontosak, mert a V4-ek „meghúzták azt a vörös vonalat, amely mögé már nem szabad visszahúzódni”. Szerinte a közép-európai országok perspektívájának tiszteletben tartása az egyik legfontosabb alapelv. Magyar szempontból Timmermans személye teljesen elfogadhatatlan.
Nyilvánvalóvá lett téve: Budapest úgy látja, hogy Angela Merkel baloldali jelöltje – eddigi teljesítménye alapján – egyértelműen Soros György embere.
„Ez nem pusztán egy bonmot, ami elporladhat a levegőben, hiszen az ő tevékenysége jogállamiság kérdésében, a migrációval kapcsolatban – talán ezzel kellett volna kezdenem –, a tagállamok szuverenitását és jogköreit érintő vitákban: mind-mind arra mutatott, hogy ő egy egészen más felfogásban érdekelt és hisz, mint amit egyébként Közép-Európa államai hisznek. Ezek között a bevándorlás megállítása lenne az egyik legfontosabb, a másik természetesen a tagállamok szuverenitásának kérdése, a kettős mérce elhagyása”
– szögezte le Kovács Zoltán.
Az államtitkár úgy véli, Brüsszelben a színfalak mögött mindenki tisztában van azzal, milyen típusú intézményi vezetés lehetne abból, ha egy alig tíz százalékos politikai csoportosulásból kerülne ki az Unió legfölsőbb vezetése. Megháromszoroznák az NGO-k finanszírozását, olyan kulcsterületeken, mint például a migráció. A bevándorláspárti baloldal a saját kezébe tudná venni Európa migrációs politikáját, ezzel átlépve a V4-ek karakteres bevándorlásellenes politikája felett – húzta alá Kovács Zoltán.
Lehetnek még jó jelöltek, lehetnek jó kompromisszumok, csak az alapelveken kellene változtatni.
„Vannak még nevek a kosárban” – mondta el az államtitkár.
Hír TV