Veszélyhelyzet után járványügyi készültség lépett életbe. Mit mutatnak a fertőzéssel kapcsolatos statisztikák, mire lehet számítani a következő hetekben, hónapokban– tette fel a kérdést Kacskovics Imrének Földi-Kovács Andrea műsorvezető.
A következő hetek történéseit könnyebb megjósolni, mint az előttünk álló hónapokét – válaszolta az immunológus, majd hozzátette, hogy
a következő hetekben valószínűleg a vírus és a fertőzöttek száma is csendesen eltűnik. Azonban a második hullámot nem tudjuk majd elkerülni, ennek csak az ideje és a megjelenése a kérdés.
De ez olyan sok faktortól függ, hogy nincs Magyarországon jelenleg olyan személy, aki előre látná mi hogy alakul majd – hívta fel a figyelmet az egyetemi tanár.
Kacskovics Imre kitért arra, hogy azzal, hogy bizonyos országok szinte mentessé válnak a vírustól, az nem jelenti azt, hogy a környező országokban vagy a globális utak kapcsán valaki ne hurcolja be magával a fertőzést újra. S ha nem vagyunk elég figyelmesek, akkor lokális szinten újabb fertőzést lobbanthat be – hangsúlyozta.
Földi-Kovács Andrea arra is kíváncsi volt, hogy mit lehet azokról a „szuperfertőzőkről” tudni, akiket egy nemrég publikált pekingi tanulmányban említenek a kutatók. Az immunológus elmondta, hogy
a szuperfertőzőkről azt érdemes tudni, hogy ők bár látszólag nem betegek, de nagyon nagy mennyiségű vírust ürítenek. Közöttük is több csoportot különböztetnek meg a szakértők. Mert bár lehet valaki közepesen fertőző, ha felelőtlenül viselkedik, és betegen megy közösségbe, akkor hamar szuperfertőzővé válhat.
Kacskovics Imre megjegyezte azt is, hogy az elkövetkező időszakban a mindennapjaink részévé válik majd a távolságtartás, az alapvető higiéniai előírások betartása és a maszk viselése, főként a zártabb terekben.
Teljes beszélgetés:
Hír TV