A tömeges tesztelés utolsó fázisába ért egy amerikai vakcina. Közben magyar kutatók kifejlesztettek egy szert, ami akár a koronavírus-fertőzést is képes megelőzni. Földi-Kovács Andrea műsorvezető többek között arra volt kíváncsi, hogy miként állnak a jelenleg is zajló hazai gyógyszerkísérletek.
A kémcsőben már igazoltuk, hogy az általunk fejlesztett fehérjemolekula nagyon hatékonyan tudja megkötni a vírus fehérje részét, és emiatt azt vártuk, hogy ez majd az úgynevezett vírusfertőzési teszteken is bebizonyítja majd a hatását, és ez így is történt
– mondta el Kacskovics Imre, majd hozzátette, hogy Jakab Ferenc professzor munkatársaival eddig mintegy 400 hatóanyagot tesztelt élesben.
A tesztelés során egy sejttenyészetet hoznak létre, amit képes a vírus megtámadni, és lyukakat hoz létre ezeknek a felületén. A vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a fehérje hatóanyag képes a leghatékonyabban semlegesíteni a vírus molekuláit. A klinikai tesztek vélhetően 2021 végén kezdődhetnek el – magyarázta az immunológus.
Az ELTE dékánja kitért arra is, hogy többen igyekeznek hatékony gyógyszert vagy vakcinát előállítani a koronavírus-fertőzés ellen,
a cél pedig nem az, hogy megnyerjék ezt a versenyt, hanem az, hogy legyen idehaza is védőanyag.
Ennek egyre nagyobb az esélye. De jelenleg zajlanak olyan fejlesztések is, amelyektől azt várják, hogy a hatóanyag még hatékonyabb lesz, és könnyebb lesz szabadalmaztatni is – hangsúlyozta Kacskovics Imre.
Teljes beszélgetés:
Hír TV