Az állami lakásfelújítási támogatás bejelentése óta soha nem látott áremelkedés indult meg az építőanyagiparban. A betonért tizenhat, a hőszigetelő anyagokért ötvenöt, a faanyagokért pedig csaknem száz százalékkal kell most többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetség szerint eljött az idő, hogy a kormány rendet tegyen a piacon, amire Orbán Viktor legutóbb a héten tett ígéretet. Az ÉVOSZ azt szeretné, ha több alapanyag érkezne keletről, a hazai gyártók exportját pedig regisztrációhoz vagy engedélyhez kötnék.
Magyarországon a felhasznált építőanyagok 48 százaléka importból jön be és egyre nehezebb külföldről bizonyos építőanyagokat beszerezni, a világkereskedelem pedig úgy alakul, hogy egy ideig valószínűleg nem is fog bővülni
– jelentette ki a HírTV stúdiójában Koji László.
Közlése szerint a koronavírus-járvány másfél éve alatt nagyon sok éptőanyaggyár leállt, vagy kisebb kapacitáson dolgozott, eközben másfél éve elhalasztott építési ambíciók jelennek meg a piacon úgy Európában, mint az Egyesült Államokban és Ázsiában is.
Az ÉVOSZ tapasztalata szerint az előállítási költségek olyan mértékben nem emelkednek, mint amilyen mértékben azt néhány gyártó emeli.
Hogy mi tisztességes és mi tisztességtelen, annak eldöntésében nem az ÉVOSZ dolga eldönteni, hanem erre van egy gazdasági versenyhivatal. És igen, ha valaki a tisztességtelen piaci magatartás tilalmába ütközik, kartellmegállapodást köt, piacot oszt meg, monopol árakat diktál, azt a versenyhivatal nézze meg
– tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Koji László elmondta, az ÉVOSZ arra számít, hogy egyes építőanyagok esetében tovább fognak emelkedni az árak, hiszen látják, azt építőanyag gyárak folyamatosan jelentenek be ilyeneket, különösen amelyeknek a termék előállításához szükséges világpiaci árak emelkednek.
Teljes beszélgetés:
HírTV