Az alkotmányjogász szerint „legalábbis meg lehet próbálni” elítélni Macront, Merkelt, Junckert és a bevándorlást pártoló politikusok ismertebb alakjait.
„A Handelsblatt című német lap számolt be arról – amely egyébként nemigen szokott bevándorlás-ellenes hangoknak teret adni –, hogy nemzetközi büntető bíróságon kellene vizsgálni nemcsak az EU, hanem a tagállamok és a tagállami vezetők felelősségét is, azért mert sokan a tengerbe vesztek, embertelen körülmények között tartottak olyanokat, akiket ’felhívtak keringőre’ a ’willkommenskulturral’ például meghívtak az Európai Unióba, aztán nem teljesedett az álmuk és nem tudtak eljutni, viszont életüket áldozták”
– mondta ifj. Lomnici Zoltán.
Ugyanakkor a szakember „lát benne egy trükköt”, hogy ezáltal arra szorítják az emberjogi dogmák uralta európai politikumot, hogy még több pénzt invesztáljanak bele a „biztonságos utaztatásba”.
„Az ENSZ emberjogi egyezménye olyan szakaszokat tartalmaz, amely a kínzás, az embertelen bánásmód vonatkozásában fogalmaz meg kitételeket, amelyben közvetett módon vehettek részt ezek az érintett személyek. Önmagában nem csak úgy lehet elkövetni, mint Karadzic ezeket a bűncselekményeket, hogy aktívan részt vesz a népirtásban, hanem közvetett módon, passzív gondatlansággal és beletörődéssel is ilyen rémtettek, szörnyűségek részeseivé, alkotójává válhat valaki”
– szögezte le az alkotmányjogász.
Konkrét esetek még nincsenek megjelölve, ez a kezdeményezés „még zigóta állapotban van”, de azért kell róla beszélni, mert Salvini csomagját most is támadja az ENSZ Emberjogi Főbiztossága. 8-10 migránsokkal teli hajó vesztegel a Nyílt Társadalomért Alapítvány finanszírozásával a Földközi-tengeren, szeretnék újra a „taxiztatást” megkezdeni. Ennek az utaztatásnak köszönhetően 2015 óta több mint kétmillió ember érkezett Európába, ezért az Uniós politikusok felelősségét mindenképpen érdemes lenne megvizsgálni. Napi hat ember halálát okozza immáron a bevándorlást ösztönző politika – tette hozzá ifj. Lomnici Zoltán.
Orbán Viktor pénteken találkozott a bolgár kormányfővel, ahol megállapították, hogy az Uniónak továbbra sincs programja, elképzelése a migráció kezelését illetően.
Arra a kérdésre, hogy a jövőt félretéve van-e értelme „a múltat felhánytorgatni” és az európai politikusok felelősségét firtatni, az alkotmányjogász úgy reagált: egyrészt, ezek a bűnök nem évülnek el, másrészt az EP-választások eredménye még nem azt tükrözi, hogy a politikai felelősség terén Európa tisztában lenne az adott helyzettel.
„Még a politikai következmények sem jelentek meg, pláne a jogiak nem”
– szögezte le a Századvég jogi szakértője.
Hír TV