Gálik Zoltán szerint önmagában is csoda lett volna, ha 11 hónap alatt pontos sikerült volna tenni a kereskedelmi tárgyalások végére.
Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy van egy közel 600 oldalas dokumentum, viszont három területen nincs megállapodás (…) a halászat, a versenyjog és az úgynevezett dinamikus igazodás
– tette hozzá.
Az Egyesült Királyság lakosainak nagyon kis százaláka él halászatból és akig tízezren dolgoznak ebben a szektorban, de azért szimbolikus ez a terület Gálik Zoltán közlése szerint, „hogy ne hajózzon arra más”.
A versenyjog kérdéséről szólva a szakértő elmondta, itt arról van szó, hogy az Egyesült Királyság ne szerezzen úgy piaci előnyt, hogy az unió szabályait nem tartja be, hiszen így EU termelői és szolgáltató hátrányba kerülnének a világpiacon.
A dinamikus igazodás azt kívánja szabályozni, hogy az Egyesült Királyság hogyan igazodjon az új uniós szabályokhoz. Gálik Zoltán emlékeztetett, a britek azt mondták, nem akarják, hogy például az Európai Bíróság legyen a joghatóság.
A Corvinus Egyetem docense szerint a vita során Nagy-Britannia rosszul mérte fel az erőviszonyokat, hiszen egy 440 milliós piac áll szemben egy 65 milliós országgal és azok az alkupozíciók, amikkel az Egyesült Királyság évszázadokig rendelkezett és diktált a nemzetközi közösségnek már szertefoszlottak.
Teljes beszélgetés:
hírTV