Két héten belül megszavazhatja az Országgyűlés a rendkívüli jogrend megszüntetését. De mit jelent ez a gyakorlatban, mikor szűnhet meg a veszélyhelyzet – tette fel a kérdést a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivőjének Földi-Kovács Andrea műsorvezető.
Arról van szó, hogy ma a kormány két javaslatot tesz majd Országgyűlésnek: az egyik az magának a jogrendnek a megszüntetésére vonatkozik, a másik pedig a veszélyhelyzet alatt megalkotott jogszabályoknak későbbi törvényi megerősítésére
– mondta el Farkas Örs,
majd hozzátette, hogy ennek a két javaslatnak a megvitatása indul majd el az Országgyűlésben. Ebben a vitában az ellenzékiek is részt vesznek, és miután ez a vita lezajlik, két héten belül születhet döntés, és vélhetően a veszélyhelyzet június második felében, 20-a környékén szűnhet meg – húzta alá a szóvivő.
Ezt követően Földi-Kovács Andrea arra volt kíváncsi, hogy a nemzetközi nyomás és az ellenzéki kritikák mennyire befolyásolták ezt a döntést. Farkas Örs erre azt válaszolta, hogy el kell keserítse az ellenzéket, de mind a veszélyhelyzet kihirdetése, mind annak a megszüntetése a járvány helyzetétől függött.
Azért döntött most úgy a magyar kormány, hogy megszünteti ezt a jogrendet, mert a jövőben nincs szükség erre a jogalkotásra. Minden olyan eszköz, amely ahhoz kellett, hogy Magyarország hatékonyan védekezzen a vírus ellen, az a kormány rendelkezésére állt. Sikeresen védekeztünk, és így visszaadhatja a kormány ezt a típusú felhatalmazást
– szögezte le.
A Kormányzati Tájékoztatási központ szóvivője arról is beszélt, hogy mivel a vírus jelen van az országban, ezért a jogszabályi rendszert úgy kell megalkotni, hogy az ország lakossága folyamatosan védekezzen a fertőzés ellen, és amennyiben tényleg lesz egy második hulláma a járványnak, akkor már ne kelljen újabb veszélyhelyzetet kihirdetni.
Farkas Örs szerint azt az ellenzéki képviselők sem vitatják, hogy Magyarország a járvány terjedését illetően sikeresen védekezett az elmúlt két és fél hónapban.
A különleges jogrend a kormány számára gyors és hatékony intézkedéseket tett lehetővé, így Magyarországon az uniós átlaghoz képest csak rövid időt kellett korlátozások között tölteni, és mindezek összességében lehetővé teszik, hogy a mind az élet, mind a gazdaság minél gyorsabban újra indulhasson
– emelte ki.
Teljes beszélgetés:
Hír TV