A jelenet középpontjában a szent család áll. A kis Jézus ruhája arany, szegélye fehér alapon vörös szőlőindás. Mária rózsákkal és szegfűkkel díszített ruhát visel. Mellettük József térdel. Mutatóujját szája előtt tartja, mintha csendre intene. A többi figura egy-egy alteregó, vagy Jézus életének fontos állomásához kapcsolódó személy.
„A betlehem felállítása ezt kívánja mutatni a látogatóknak. Isten gyengédsége láthatóvá válik Jézus Krisztus arcán. Isten szeretete tapinthatóvá válik Jézus Krisztusban. Ezért fontos, a pásztorok is mondják, menjünk el Betlehembe, hogy a napkeleti bölcsek is elmennek Betlehembe, hogy imádják a megszületett Isten gyermeket. A betlehemet azért állítjuk föl, hogy lássák az emberek Isten gyengédségét, Isten emberszeretetét, Isten irgalmát látható tapintható módon” – emelte ki Nyúl Viktor, a Pécsi Egyházmegye pasztorális helynöke.
A betlehemet először 2016-ban állították fel a Pécsi Székesegyházban. A kompozíció részét képezik az édenkert fái is. A ciprusok az örök életet szimbolizálják. A szoborcsoportot Ágoston Papp Mónika keramikusművész készítette. A Pécsi Egyházmegye püspöke szerint a vallási élethez, hagyományokhoz hozzátartozik, hogy fontos bibliai eseményeket megjelenítsünk.
„Szerettük volna úgy megjeleníteni a betlehemi jelenetet, hogy abban Jézus teljes élete benne legyen. A születés, a tanítás, a küzdelme. A halála, a föltámadása, és a művésznő ezt az itt található ábrázolásokból véve az ötletet, a megjelenítést, alkotta meg azokat a keramikus szobrokat, amelyek Jézus életének az eseményeit egy képben megjelenítik a Betlehemnél” – mondta Udvardy György püspök.
A jelentet vízkeresztig tekinthetik meg a Pécsi Székesegyház látogatói.