A három Eredics-fivért és egy unokatestvérüket felvonultató Söndörgő zenéje a Vujicsics együttes örökségét viszi tovább, miközben egyedi stílust alakított ki. A Söndörgő zenéje délszláv hagyományokra épít, azonban folyamatosan keresik a jelenben is érvényes és érdekes irányokat és zenei utakat. Elsődleges hangszerük a szerb és magyar népzenében egyaránt népszerű tambura, de hangzásképük fontos elemei a fúvósok és a harmonika is.
A zenekar eddig kilenc nagylemezt adott ki. A 2014-ben megjelent Tamburocket - Hungarian Fireworks vezette a World Music Charts Europe-t (WMCE), a legrangosabb nemzetközi világzenei toplistát, éves összesítésben pedig a 3. legjobb világzenei lemez lett és két angol világzenei magazin, a Songlines és az fRoots is az év albumának választotta. A 2024-es Gyezz című anyag tavaly szeptemberben ismét a WMCE első helyére került, ilyen magasságban 2014-től kezdve magyar előadók közül csak a Söndörgő állt.
A zenekar az évek során a legrangosabb külföldi koncerttermekben játszott, állandó meghívottja rock-, pop- és világzenei fesztiváloknak és kluboknak, zenélt például a londoni Queen Elizabeth Hallban, a dániai Roskilde fesztiválon, és a World Music Expón (Womex). A 2024-ben az amerikai GroundUP Music kiadónál megjelent Gyezz című lemezt Chris Potterrel, a világhírű amerikai dzsessz szaxofonossal közösen rögzítették, az albumot nemcsak a világzenei, hanem a dzsessz szaksajtó is elismeréssel fogadta. Az anyag egyedi módon integrálja a népzene, a dzsessz, a klasszikus zene és a modern világzene elemeit, ezzel új utakat nyitva a zenekar számára.
A szentendrei zenekar (Eredics Áron - tambura, darbuka, ének; Eredics Benjámin - tambura, darbuka, ének; Eredics Dávid - tambura, kaval, szaxofon, klarinét, ének; Eredics Salamon - tambura, harmonika, furulya, hulusi; Dénes Ábel - nagybőgő) tagjai valamennyien a Zeneakadémián végeztek, tanítanak is ott.
Forrás: MTI
Fotó: Magyar Nemzet