„Úgy volt, hogy amikor először megnyitottuk a Lehet kürtős házat Székelyudvarhelyen, akkor bejött egy öreg bácsi és azt mondta, hogyha kürtős kalácsot sütnek maguk minden nap, akkor minden nap ünnepet hoznak a mi életünkbe” – gyerekkori emlékeiről mesélt Bálint Irma. A székelyföldi asszony évtizedek óta készíti a tradicionális magyar édességet. Standjánál hosszú sor áll a budai Kürtőskalács Fesztiválon. A rendezvény szervezője több tízezer látogatóval számol.
„Tulajdonképpen az is a küldetésünk kürtőskalács-készítőként, hogy egyszer úgy emlegessék a kürtőskalácsot magyar termékként, mint mondjuk az olaszok pizzáját vagy a franciák croissant-ját. Tehát ezt hivatott megvalósítani a fesztivál” – mondta András Tünde.
A csaknem harminc stand kínálatában nem csak az édesség hagyományos, de az újragondolt verzióiból is lehetett válogatni.
A Vasúttörténeti Parkban a húsételek kedvelőit várták a szervezők a hétvégén, a disznótoros kolbászfesztiválra.
„Legyen fűszeres, ne túl erős, de legyen benne sok hús, aztán jól készítsék el! Jól süssék meg!” – mondta az egyik vendég, hogy szerinte mi kell egy jó kolbászhoz.
Jól fogytak a káposztás ételek is.
„Természetesen a toroskáposzta, a töltött káposzta, ami a frissen vágott disznóból készült, amit itt vágunk minden nap 11 órakor. És teljesen más íze van, mint a boltban vásároltnak” – mondta Horváthné Botos Erzsébet.
A túlzott húsfogyasztás veszélyeire az egészségpult emlékeztet. Egy félreeső helyen például ingyenes vérnyomás mérést és más vizsgálatot végeztek.