Korának legmodernebb folyami hadihajója volt a Lajta. 1872-ben állították hadrendbe az Osztrák–Magyar Monarchiában. Gőz hajtotta, mindenhol páncél borította, merülése mégis alig volt egy méter, az alacsony építésű hajótest nehéz célpontnak számított. A toronyban nyolc géppuska volt, amelyeket légvédelemre is használtak.
A Lajta az 1919-es kommün idején részt vett a monitorlázadásban, a Ludovika Akadémiáról indult antikommunista puccskísérlethez ugyanis a dunai flotta egy része is csatlakozott.
„A Lajta végigharcolta az I. világháborút, részt vett Belgrád első és második ostromában, az al-dunai harcokban, illetve a szávai harcokban, harcolt a cseh intervenciós erők ellen, s részt vett a monitorlázadásban is” – meséli Polgár Balázs régész-muzeológus.
A felújított Lajtát múzeummá alakították, ünnepélyes átadását a hajó első hősi halottja, Huj János halálának 100. évfordulójára időzítették.
„A megújult Lajta Monitor egy erős Magyarország hajója. Az erős Magyarországé, amely figyel a múltjára, hogy értse a jelent és birtokba vehesse a jövőt. Egy erős Magyarországé, amelyben együtt tudnak dolgozni a közös ügyért az Országgyűlés és a honvédség intézményei a civil szervezetekkel, minden, a közösségért tenni kész jóakaratú emberrel” – mondta el Hende Csaba honvédelmi miniszter az átadón.
A Lajta – az Országház Látogatóközpontjának részeként – november elejéig ingyen megtekinthető. A páncélozott hajótípus az Egyesült Államokból származik, az első monitort az amerikai polgárháborúban vetették be az északiak a déli szakadárok ellen.