Az idei tapasztalatok jobbak a tavalyinál. „Közel tízezer terméket vizsgált meg a hatóság, és közel 700 próbavásárlást végzett, és az eseteknek körülbelül az egyharmadában tapasztalt valamilyen jogsértést. Ez a tavalyi év eredményeihez képest 20 százalékos javulást jelent. Látszik, hogy ebben az évben fokozottabban figyeltek a kereskedők arra, hogy ezeknek a jogszabályi előírásoknak megfeleljenek. A termékbiztonsági területen azonban már nem volt annyira pozitív a tapasztalatunk” – nyilatkozta Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője.
A vásári forgatagban könnyebb a dolguk az ügyeskedő kereskedőknek. „Ha kimérve árusítanak élelmiszert, akkor természetesen mindenki csak magát az élelmiszert szeretné kifizetni, a csomagolóanyag súlyát nem. Tehát ilyenkor arra kell figyelni, hogy a csomagolóanyagot vagy akár a papírtálcát ne mérjék bele a termék súlyába. A legmegbízhatóbb, ha a mérleg eleve mínusz egyen indul” – mondta Kameniczky Péter, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság felügyelője.
A fogyasztóvédelmi hatóság azt tanácsolja a vevőknek, jegyezzék meg, kitől vették a terméket az adventi vásárban, hogy ha cserélni kell, legyen hova visszamenni. „Mindenkinek adunk névjegykártyát, és használati utasítást az edényekhez. Mindenkinek elmondjuk, hogyan használja, és még le is van. írva. Tehát nem lehet tévedni” – szögezte le Dobiné Vass Júlia.
A hiányos árazás továbbra is gyakori gond, ahogy az is, hogy a kereskedők egy része az akciós árnál többet számol fel a portékáért. November közepe óta a fogyasztóvédők 250 eljárást indítottak, és 19 millió forint bírságot szabtak ki.