Egy kalandosnak ígérkező egzotikus utazás könnyen rémálommá válhat, ha nem vagyunk kellőképpen elővigyázatosak. Az egyenlítőhöz közeli országokban különböző olyan, szúnyog által terjesztett betegségek lehetnek, mint a dengue-láz, a malária a csikungunya betegség.
Az ÁNTSZ-nek nincs pontos adata arról, hogy hány ember betegszik meg egy-egy külföldi úton, de azt például lehet tudni, hogy a maláriások száma évi tíz alatt van. A 13 megyei oltóközpontban – egy-két kivétellel – a világon elérhető valamennyi oltóanyag rendelkezésre áll, és tájékoztatást adnak a kiválasztott országokról is.
A magyar turisták nem igazán lelkesednek a védőoltásokért, pedig a szakemberek szerint érdemes már hat héttel az utazás előtt orvoshoz fordulni. „Ahol szükséges, ott természetesen beoltatom magamat, de tisztában vagyok azzal is, hogy némelyik oltási kötelezettség tulajdonképpen idejétmúlt, értelmetlen is lehet. Az embernek alaposan meg kell tudnia, utána kell néznie, és utána lehet csak dönteni” – nyilatkozta Szögyémi Balázs.
Általában az egzotikus utakat kínáló irodák is tájékoztatják az érdeklődőket az aktuális veszélyekről. „Az sem mindegy természetesen, hogy az évnek mely szakában megyünk, minden időszaknak megvannak a maga gyakrabban előforduló betegségei – mondta el a Hír TV-nek Zám Tibor. – Ha valaki például monszunidőszak után utazik Ázsiába, sokkal nagyobb valószínűséggel kaphat egy maláriás szúnyogcsípést, mint az év többi részében” – tette hozzá a Best Reisen Utazási Iroda vezetője.
Az utóbbi években a magyarok kedvelt úti célja lett Kelet-Ázsia és Afrika is, de kevesen tudják, hogy a mediterrán országokban is lehet idehaza ismeretlen betegségeket elkapni.