A Perth városától 130 kilométerre délkeletre elterülő Boddington vidékén talált Fusarium oxysporum a környezetében lévő részecskékkel való kölcsönhatás során "aranyozza be" gombafonalait.
A szakemberek szerint a gyakorlat biológiai előnyökkel járhat, mivel az "aranyozott" gombák nagyobbra nőnek és gyorsabban terjednek, mint azok, amelyek nem lépnek interakcióba az értékes fémmel.
"A gombák kulcsszerepet játszanak a szerves anyagok, úgy mint a falevél és a fakéreg lebontásában és újrahasznosításában, valamint különböző fémek, köztük az alumínium, a vas, a mangán és a kalcium körforgásában" - mondta Tsing Bohu, a CSIRO munkatársa.
"Az arany ugyanakkor kémiailag annyira inaktív, hogy egy ilyesfajta kölcsönhatás egyszerre szokatlan és megdöbbentő - konkrétan látni kell ahhoz, hogy az ember elhiggye" - tette hozzá a kutató.
Bohu jelenleg további vizsgálatokat végez annak megértésére, hogy a Fusarium oxysporum miért lép kölcsönhatásba az arannyal, és hogy a jelenség a felszín alatti nagyobb aranylelőhelyekre utalhat-e. Amennyiben igen, az hasznára válna az iparnak az új lelőhelyek felkutatásában.
Ausztrália a világ második legnagyobb aranytermelője, ám az előrejelzések szerint a termelés csökkeni fog a közeljövőben, hacsak nem tárnak fel újabb lelőhelyeket.
A világszerte előforduló Fusarium oxysporum az amatőr aranykeresők számára azonban nem szolgál segítségül, mivel a fonalaihoz tapadó aranyrészecskék csupán mikroszkóppal láthatóak.