Havasi István évtizedek óta kutatja a környék múltját. Az amatőr régész több alkalommal maga is talált különböző leleteket, cserépmaradványokat. „Ez az egész vidék, környék leletekben gazdag. A római kortól lakott terület. Tulajdonképpen egyáltalán nem lepődtem meg, amikor megtalálták ezt a leletegyüttest” – mondta a Hír TV-nek Havasi István újságíró, amatőr régész.
A pár hete kiszántott csontok három sírból származnak. A szakembereknek szerencséjük volt: az egyikben pénzérméket és hajcsatot is találtak „Az egyik sírban találtunk korhatározó leleteket. A halott feje mellett egy kis zacskóban 15-20 darab érmét helyeztek el, amikről már most, a feldolgozottság jelenlegi állapotában elmondható, hogy – mivel az egyiknek tudjuk a dátumát, pontosan 1627-es, tehát – a 17. század első feléből származó, nagyjából egyforma érmék vannak a sírban” – tájékoztatott Bertók Gábor, a pécsi Janus Pannonius Múzeum régésze.
1526 előtt itt egy Földvár nevű település volt, melyről a csatában részt vevő Brodarics István krónikájában is szó esik. A most talált érmék arról tanúskodnak, hogy a falu lakói a csata után visszaköltöztek, de erre eddig nem volt semmilyen bizonyíték. Nem kizárt, hogy a lelőhely további sírokat rejt, ezek feltárására azonban pénz hiányában egyelőre nem kerül sor.