Elrettentettük őket az amerikaiak elleni támadásoktól - szögezte le. Hozzátette: pillanatnyilag semmiféle támadás nem fenyeget amerikaiakat.
Shanahan elmondta az újságíróknak, hogy a zárt ajtók mögötti tájékoztatón beszámolt a törvényhozóknak azokról az intézkedésekről, amelyeket a Pentagon (védelmi minisztérium) hozott azóta, hogy - mint fogalmazott - "hitelt érdemlő hírszerzési információkat kaptunk közel-keleti érdekeinket és amerikai erőket veszélyeztető fenyegetésekről". A miniszter szerint az amerikai ellenlépések "nem a háborúról, hanem az elrettentésről szólnak".
A legfontosabb feladatunk most az lesz, hogy elejét vegyük Teherán tévedéseinek - fogalmazott a Pentagon vezetője.
Mike Pompeo - aki Shanahannal együtt beszélt az újságíróknak - kifejtette, hogy a törvényhozók számára "összefüggéseibe helyezte a legutóbbi hírszerzési jelentéseket Iránról". A külügyminiszter azonban nem kívánt részletekbe bocsátkozni.
A törvényhozók tájékoztatására azt követően került sor, hogy az amerikai kormányzat - éppen az iráni fenyegetésről szóló hírszerzési információkra hivatkozva - repülőgép-anyahajót és bombázókat vezényelt a Perzsa(Arab)-öbölbe. Egyes, elsősorban demokrata párti törvényhozók bírálattal éltek, de nem a kormány lépései miatt, hanem azt kifogásolták, hogy a kormányzat közben nem adott tájékoztatást a döntések hátteréről. Más törvényhozók, köztük Nancy Pelosi demokrata párti házelnök pedig arra hívták fel a Trump-adminisztráció figyelmét, hogy nem indíthat háborút a kongresszus felhatalmazása nélkül.
Pompeo egyébként a törvényhozóknak tartott tájékoztató után az egyik konzervatív rádiónak adott interjújában azt mondta: "eléggé valószínű", hogy Irán áll a Perzsa(Arab)-öbölben négy hajó, köztük két szaúd-arábiai tanker, valamint szaúdi olajvezetékek ellen május közepén elkövetett "szabotázsakciók" hátterében. Bár az ügyben még folyik a vizsgálat, de először fordult elő, hogy egy amerikai kormányzati tisztségviselő nyíltan Irán felelősségét vetette fel. Igaz, Pompeo is hozzátette: az amerikai kormányzat még nem vonta le a "végleges következtetéseket".
Kedden Donald Trump bejelentette: Barbara Barrettet, az Aerospace vállalat volt elnökét jelöli a védelmi minisztérium légierőért felelős államtitkárának. A 68 éves Barrett George W. Bush elnöksége idején, 2008-2009-ben az Egyesült Államok finnországi nagykövete volt, és irányította a szövetségi légügyi hatóságot (FAA) is.
A korábbi államtitkár, Heather Wilson márciusban mondott le, hogy visszatérhessen az oktatás világába. A texasi El Paso egyetemének rektora lett.
MTI