Február 16-án indította el a magyar kormány a legújabb tájékoztatási kampányt a migrációt ösztönző tervekről. A kabinet szerint minden magyar embernek joga van tudni, hogy Brüsszel továbbra is támogatja az illegális bevándorlást, be akarja vezetni a kötelező betelepítési kvótát, gyengíteni kívánja a tagállamok határvédelmi jogait és migránsvízummal könnyítené a bevándorlást.
A Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság válaszul honlapján közzétett egy dokumentumot „Lássuk a tényeket” címmel, amelyben a többi között azt írják, hogy a magyar kormány állításai valótlanok, mivel a testület nem tervezi a humanitárius vízumok bevezetését és nem is szándékozik ilyen javaslatot tenni.
Ezzel szemben a bizottság humanitárius segítségnyújtásért felelős biztosa novemberben egészen másképp fogalmazott.
„Az Európai Bizottság alaposan végigkísérte az európai humanitárius vízumokkal kapcsolatos munkát. Tudomásul vesszük a bizottságnak címzett felkérést arra, hogy tegyünk az európai humanitárius vízumra irányuló javaslatot 2019. március végéig. Jogi lehetőséget kell biztosítani a biztonságos beutazásra, a nemzetközi védelem során” – szögezte le Christos Stylianides.
A humanitárius vízumról szóló jelentést egy szocialista EP-képviselő készítette, aki szerepel Soros György megbízható szövetségeseinek listáján. Juan Fernando López Aguilar szerint legális útvonalakat kell teremteni az Európába vágyó illegális bevándorlóknak.
„A kezdeményezésnek az a célja, hogy a humanitárius vízumokkal jogszerű és legális utat biztosítsunk a menedékkérőknek, hogy törvényes úton, életük kockáztatása nélkül elmehessenek származási országukba egy uniós konzulátusra, hogy beadhassák menedékkérelmüket. Szégyenlünk kellene magunkat a kialakult helyzetért” – hangoztatta a jelentéstevő az EP-ben.
López Aguilar által készített dokumentumról először tavaly novemberben szavaztak az EP-ben. A jelentés elbukott. Ezután a bevándorláspárti politikusok elérték, hogy ismét voksoljanak a migránsvízumról.
A jelentés a decemberi szavazáson már megkapta a kellő támogatást. Ekkor az Európai Parlament felkérte az Európai Bizottságot, hogy nyújtson be jogszabálytervezet a beutazási engedély létrehozásáról.
(Forrás: Origo)