Egy madridi kórházban kezelik azt a spanyol ápolót, aki az intézmény dolgozójaként fertőződött meg, egy Sierra Leonéből hazatért pap ápolása közben. Ő az első, aki Afrikán kívül kapta el a kórt. Vele együtt hét személyt helyeztek korábban karanténba, közülük hárman már hazamehettek, miután a tesztjük negatív lett.
Európa másik részén, Szerbiában több mint hétszáz embert figyelnek ebolagyanú miatt – közülük majdnem százan a járvány sújtotta nyugat-afrikai országokból érkeztek. „Minden olyan személy, aki a halálos vírussal érintett területen járt, fel kell keresnie az orvosát, gondolom, naplót is kell vezetniük, kivel találkoztak, hová mennek a következő hetekben. Ha ezután kiderült, hogy nincs semmilyen betegségük, újra azt tehetnek, amit szeretnének. A repülőtéren jelenleg is elővigyázatossági intézkedések vannak érvényben, de nem olyan szigorúak, mint az Egyesült Államokban” – mondta Igor Jovanovic, a belgrádi Beta hírügynökség főszerkesztő-helyettese.
A szigorítás oka, hogy a szomszédos Macedóniában meghalt egy brit férfi, akiről azt gyanították, fertőzött volt. A helyi egészségügyi hatóságok a vizsgálatok után kijelentették: nem valószínű, hogy az elhunyt halálát az ebolavírus okozta. „A tegnap óta elvégzett járványügyi elemzések alapján az egészségügyi tisztviselők arra jutottak, nagyon kicsi a valószínűsége, hogy a férfi ebolás volt” – közölte a macedón járványügyi biztos.
Közben a brit kormány elrendelte, hogy a repülőtereken szigorúbban ellenőrizzék az ebolajárványtól sújtott térségekből érkező utasokat. Az intézkedés nemcsak a londoni repülőtereken érvényes, hanem a Párizsból és Brüsszelből érkező szuperexpresszeket fogadó legnagyobb pályaudvaron is. „Az Afrikából érkezők más országon keresztül jönnek Nagy-Britanniába, olyan járatokon ülnek, amelyek sohasem jártak Afrikában. Tehát azt is figyelembe kell venni, hogy a betegek sokszor még a lappangási időszak alatt lépik át a határokat, úgy, hogy még tünetmentesek. Ez történt például Amerikában is” – mondta David Heymann, a Londoni Higiéniai és Trópusi Gyógyítási Intézet fertőző betegségekkel és járványokkal foglalkozó professzora.
Az Egyesült Államok nemzetbiztonsági kérdésként kezeli az ebolajárványt, különösen azóta, hogy a kórba belehalt a Libériából érkezett férfi. Az ígéretek szerint négyezer katonát küldenek a térségbe. A járványügyi hatóság igazgatója szerint a nyolcvanas évek aids-járványa óta nem volt példa ilyen pusztító kórra. Február óta több mint nyolcezer ember fertőződött meg ebolával, a betegek fele meghalt.