Erdogan elnök az amerikai elektrotechnikai termékek ellen csak bojkottot hirdetett. Az amerikai autók vámtarifáját viszont 120 százalékkal megemelte. A szeszes italoké 140, a dohányáruké 60 százalékkal nő. Erdogan arra válaszolt, hogy Washingtonban zárolták 2 török miniszter vagyonát, Donald Trump pedig török termékek vámemelésével fenyegetőzött. A török elnöki rendelet után a líra árfolyama 3 százalékot erősödött, amire idén még nem volt példa.
„Örömmel látjuk, hogy a líra újra erősödni kezdett. A török gazdaság alapjai erősek, ezt az üzleti világ is tudja. Az Egyesült Államok a török belügyekbe próbált beavatkozni a gazdasági intézkedéseivel, de most nekik is látni kell, hogy Törökországot tiszteletben kell tartani” – reagált Ibrahim Kalin elnöki szóvivő.
A török líra gyengülését az indította el, hogy Erdogan elnök az elmúlt 2 évben teljhatalmat szerzett. Amióta a török jegybank politikájáról is ő dönt, a külföldi befektetők 5 milliárd dollárt vontak ki az országból és a líra 40 százalékot gyengült. Ezután kezdődött egy politikai vita az Egyesült Államokkal. Törökországban terrorizmus vádjával bebörtönöztek egy amerikai lelkipásztort. A szabadon engedéséért cserébe Erdogan politikai ellenfelének a kiadatását kérik Amerikától, Washington szerint koholt vádakat alapján.
„Vámháborúról beszélünk, de valójában egy politikai vitáról van szó. Az Egyesült Államok az amerikai lelkipásztor bebörtönzése miatt indított büntetőakciókat. Ez azért gond, mert Erdogan végig azt remélte, hogy Trumppal majd jobban szót ért, mint Obamával, erre pont az ellenkezője történt” – mondja Bulenta Aliriza politológus, a Török Stratégiai Központ igazgatója.
Moszkva repes
A NATO-tag Törökország Amerika-ellenes lázadásának leginkább Moszkvában örülnek. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter órákkal az elnöki rendelet kihirdetése előtt járt a török fővárosban és gratulált Erdogan döntéséhez.
„Amerika eleve illegálisan vezetett be szankciókat Törökország ellen, ami szerintünk törvénytelen nyomásgyakorlás. Az egész vita egy újabb lépés abba az irányba, hogy végre ne az amerikai dollár legyen a világ első számú valutája. Minden hasonló politikai és vámtarifa vita az amerikai dollárt gyengíti” – hangzik a Kreml véleménye.
Donald Trump amerikai elnök idén már Kínával, Japánnal és az EU-val is vámháborúba keveredett. A New York-i tőzsde indexe pedig a török vámháború fenyegetése miatt is majdnem 1 százalékot gyengült.