A Notre Dame-i tűzeset sokkolta a francia és a nemzetközi közvéleményt. A templom ugyanis nem csak Párizs, hanem a keresztény Európa szimbolikus székesegyháza is.
Több szervezet és a különböző országok vezetői, valamint egyházi méltóságok egyaránt szolidaritásukról biztosították a franciákat a tragédia miatt.
A Vatikán megrendülten fogadta a tűzvész hírét. Ferenc pápa szóvivőjén keresztül együttérzését fejezte ki a katolikus egyház nevében.
Fájdalmának adott hangot a szentföldi katolikus és az orosz ortodox egyház is. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek szintén szolidaritásáról biztosította a párizsi érseket és a francia katolikus közösséget.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke internetes üzenetében a tűzoltókat méltatta.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság első embere pedig azt mondta, az egész emberiség öröksége szenvedett kárt.
Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk úgy fogalmazott, a Notre Dame egész Európa katedrálisa.
Donald Trump amerikai elnök azt mondta, fájdalmas volt látni a lángoló székesegyház szörnyű képeit. Ez a katedrális a világ egyik legnagyobb kincse.
Angela Merkel kancellár arról biztosította a franciákat, hogy a németek lélekben velük vannak. Hasonlóan nyilatkozott Sebastian Kurz osztrák kancellár és Matteo Salvini olasz belügyminiszter is.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO is támogatásáról biztosította Franciaországot. Még Irán is mély megrendülésének adott hangot a tűzeset miatt.
Emmanuel Macron államfő adománygyűjtést jelentett be. Már több magánszemély, szervezet és egyházi felekezet is jelezte, hogy hozzájárul az újjáépítési munkálatokhoz. A szegedi önkormányzat tízezer eurót ajánlott fel a rekonstruálásra.
Magyarország kész segíteni az újjáépítésben
Magyarország a lehetőségeihez mérten mindig támogatja a bajba jutott keresztény közösségeket, ezért természetes, hogy a Notre-Dame újjáépítésében is hajlandó részt venni - mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten újságíróknak.
Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter közölte, az anyagi segítségnyújtás mellett a kormány koordinációs feladatokat is vállalhat, amennyiben magyar szakemberekre volna szükség a hétfő este leégett párizsi katedrális megmentéséhez.
A miniszter szolidaritását fejezte ki Franciaországgal és a francia katolikus közösséggel, a tűzvészt pedig minden európai ember közös tragédiájának nevezte.
Magyarország - mint fogalmazott - nem tesz különbséget a világ keresztényei között, támogatja őket üldöztetés vagy természeti csapás esetén egyaránt, miként nemrég a templomokat romba döntő mexikói földrengés után is fölajánlotta a segítségét.
Hír TV - MTI