Moldova súlyos energiaválsággal néz szembe, mivel Ukrajna nem hosszabbította meg az orosz Gazprommal kötött gáztranzit-megállapodást – tudósít a BBC. Ezzel Kijev megakadályozta, hogy az ebből származó bevételek támogassák Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Azonban Moldova, különösen a szakadár Dnyeszteren túli terület (Transznisztria), rendkívüli nehézségekkel szembesül. Az oroszbarát Transznisztria gazdasága teljesen az orosz gáztól függ, azonban most ez az ellátás megszűnt.
Transznisztriában az energiaválság miatt csak a kórházakat és létfontosságú infrastruktúrákat fűtik, a lakásokban minimális a fűtés. A helyi hatóságok „melegedőpontokat” alakítanak ki, és a lakosokat arra kérik, hogy használjanak takarókat a hőveszteség csökkentésére.
A régió fő erőműve szénnel működik, de ez az ellátás csupán 50 napra elegendő. Ez súlyos problémát okoz Moldovának is, amely áramellátásának 80 százalékát innen kapja. Chişinău ugyan európai forrásból próbál energiát vásárolni, de ez jelentős költségnövekedéssel jár.
A Gazprom szerint Moldova közel 700 millió dollárral tartozik, míg Chişinău állítása szerint a tartozás csupán 9 millió dollár, amelyet nagyrészt már rendeztek. Moszkva célja a gazdasági és társadalmi destabilizáció, amely alááshatja Moldova uniós törekvéseit és növelheti a pro-orosz erők esélyeit a 2025-ös parlamenti választásokon. A Kreml kampányokat folytat Maia Sandu elnök ellen, hogy elbizonytalanítsa a moldovai lakosságot.
Az energiaválság tovább mélyítheti Moldova gazdasági és társadalmi problémáit, különösen a szegényebb lakosság körében. Az áram- és gázárak drasztikus emelkedése miatt növekszik az elégedetlenség, amelyet Oroszország kihasználhat politikai befolyása erősítésére.
Transznisztria lakossága különösen nehéz helyzetben van, és az ellátás hiánya az életkörülmények további romlásához vezethet. A válság hosszú távú következményei Moldova uniós integrációját is veszélyeztethetik.
Forrás: Mandiner
Fotó: AFP