Lezárt athéni belváros várta a turistákat csütörtökön. A görög fővárosban a német pénzügyminiszter látogatására készültek – teljes útlezárással. „Ezt egy pénzügyminiszter miatt, egy olyan országban, aminek pénzügyi gondjai vannak. Egy nagy, teli pénztárcát hoz magával?” – tette fel a kérdést egy görög lakos.
Ha teli pénztárcát nem is, de Wolfgang Schauble olyan alapítvány szerződését hozta Athénba, amely 100 millió euróval segíti a hellén gazdaság fellendítését. „Nagyon mély benyomást tett rám, amit Görögország eddig elért a gazdaság újbóli kiegyensúlyozásában és modernizálásában, valamint az államadósság csökkentésében. Ezért bízom abban, hogy Görögország jól fogja venni a kihívásokat. Biztos vagyok abban, hogy a megnövelt versenyképesség segít majd, hogy a fenntartható fejlődés útjára kerüljön vissza Athén” – fogalmazott Schauble.
A görög parlament szerda éjjel fogadta el azt a törvényt, amellyel 25 ezer közalkalmazottat, többségükben tanárokat és városi rendőröket bocsáthatnak el. A név szerinti szavazást heves tiltakozás kísérte és követte a parlament épülete körül.
Az athéni kormány a többi között az újabb elbocsátáshullámot vállalta azért, hogy hozzájusson az ország finanszírozásához elengedhetetlen 240 milliárd eurós mentőhitel következő, 7 milliárdos részletéhez. Az összeget az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól kapja Görögország, amely az elmúlt 3 évben fizetés- és nyugdíjcsökkentést, állami vállalatok eladását is elfogadta a közkiadások csökkentésére hivatkozva.
„Mind ismerjük, hogy milyen nagy változásokat hozott a mentőcsomag a görögök számára. De én azt hiszem, nincs más megoldás, helyesen cselekszünk, és a hibák ellenére – mivel mindannyian követünk el hibákat – megpróbáljuk megtalálni a megoldásokat a bonyolult problémáinkra” – ismerte el a görög pénzügyminiszter azt, hogy a mentőcsomag feltételéül szabott intézkedések alaposan megnehezítették az életet Görögországban, ahol a munkanélküliség jelenleg 27 százalékos.