Észak-Koreában helyreállítottak egy olyan nukleáris töltetek kilövésére alkalmas állomást, amelynek lebontására korábban ígéretet tett Kim Dzsong Un. A tavaly Szingapúrban tartott amerikai–észak-korai csúcstalálkozó után Donald Trump úgy nyilatkozott, hogy Phenjan beleegyezett a létesítmény lebontásába. Műholdfelvételek szerint bár a bontási munkálatokat megkezdték, azokat később leállították.
Az egy hete Vietnamban tartott második amerikai–észak-korai, atomfegyverek leszereléséről szóló párbeszéd megállapodás nélkül ért véget, de Washington továbbra is bízik a további tárgyalásokban.
Az USA szankciókra figyelmeztet
John Bolton amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó szankciókra figyelmeztette Észak-Koreát a Fox televíziónak kedd este adott interjújában a rakétakilövőállomás helyreállítási munkálatai miatt.
Bolton azt fejtegette, hogy a nemrégiben Hanoiban tartott amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó után Washington most azt figyeli, vajon Phenjan elkötelezte-e magát atomfegyverprogramja és az ezzel kapcsolatos tevékenységek feladása iránt.
„Amennyiben Észak-Korea nem hajlandó erre, az ellene hozott gazdasági szankciók érvényben maradnak, sőt, e büntetőintézkedéseket kibővítjük” – fogalmazott az amerikai diplomata. Hozzátette, hogy ezt illetően Donald Trump elnök rendkívül egyértelműen fogalmazott Hanoiban.
Kedden az amerikai szenátusban kétpárti törvényjavaslatot nyújtottak be, amely szankciókat javasol bármely bank ellen, amely az észak-koreai kormányzattal áll üzleti kapcsolatban. A törvényjavaslatot Otto Warmbierről nevezték el, arról az amerikai diákról, akit Észak-Koreában bebörtönöztek, mert a szállodában ellopott egy észak-koreai zászlót, majd munkatáborba küldték, és két évvel ezelőtt kómában szállították vissza az Egyesült Államokba, ahol egy hét múltán meghalt.